Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

W stabilnym państwie przemoc jest mniejsza

Prof. David Wengrow, autor bestselleru „Narodziny wszystkiego”: Trzeba nam trzech wolności
Człowiek

Prof. David Wengrow, autor bestselleru „Narodziny wszystkiego”: Trzeba nam trzech wolności

Współczesne społeczeństwa stały się niezdolne do wymyślania siebie na nowo – mówi prof. David Wengrow, współautor książki „Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”.

Bliski Wschód to doskonałe laboratorium do badania ludzkiej agresji. Naukowcy przyjrzeli się 3,5 tys. czaszek ludzi żyjących tam między 14 a 2,4 tys. lat temu.

Spór o to, jaki wpływ na rozwój cywilizacji miała przemoc, trwa od wieków. Jedni, za Jean-Jacquesem Rousseau, twierdzą, że nasi przodkowie byli łagodni i dopiero kolejne stopnie cywilizacji i powstanie opresyjnych państw coraz bardziej wzmacniały ich agresję. Inni, za Thomasem Hobbesem, są zdania, że człowiek jest z natury agresywny i dopiero kultura oraz państwowe instytucje były w stanie ją utemperować. W tej debacie uczestniczą specjaliści najróżniejszych dziedzin – filozofowie, kulturoznawcy, etnografowie, antropolodzy, socjologowie, biolodzy a ostatnio genetycy. Mało kto jednak wykorzystuje w tej debacie argumenty historyczne, nie mówiąc o wynikach badań archeologicznych, co m.in. zauważyli autorzy książki „Narodziny wszystkiego” David Graeber oraz David Wengrow.

Jak istotne wskazówki na ten temat może dostarczyć archeologia, dowodzi artykuł w „Nature Human Behaviour”. Joerg Baten z Eberhard Karls Universität in Tübingen, Giacomo Benati z Universitat de Barcelona i Arkadiusz Sołtysiak z Uniwersytetu Warszawskiego przebadali ponad 3,5 tys. czaszek ludzi żyjących między 14 a 2,4 tys. lat temu na terenie Bliskiego Wschodu, który z punktu widzenia sporu o naturę ludzką jest szczególnie interesujący – to tam pojawiły się rolnictwo oraz pierwsze większe osady i państwa.

Na podstawie analizy urazów (zadanych głównie w sklepienie czaszki bronią o tępych i ostrych krawędziach) badacze doszli do wniosku, że w małych osadach neolitycznych poziom przemocy był bardzo niski. Liczba aktów agresji znacząco wzrosła, gdy w Mezopotamii zaczęły powstawać pierwsze scentralizowane państwa, czyli między 6,5 a 5,3 tys. lat temu. Ludzie zamieszkali wówczas w większych grupach na terenie miast, co powodowało wzrost napięć społecznych. Później – między 5,2 a 3,5 lat temu – sytuacja się poprawiła, co badacze wiążą z lepszą organizacją życia społecznego, wprowadzeniem praw i działaniem policji pilnującej porządku oraz profesjonalnej armii, która wzięła na siebie obowiązek walki z zewnętrznymi wrogami. Po tym okresie nadeszła zaś kolejna fala przemocy – między 3,5 a 2,4 tys. lat temu. Tu znaczenie miał kryzys klimatyczny, który pociągnął za sobą wzrost nierówności, ruchy ludnościowe i upadek ważnych państw. Poziom agresji nie był jednak tym razem aż tak wysoki, jak za pierwszym razem.

Co ważne i ciekawe pisze prof. Sołtysiak na portalu „Archeowieści” – ten trend wygląda bardzo podobnie w różnych częściach Bliskiego Wschodu, ale ogólna częstość urazów jest wyraźnie niższa w Mezopotamii, a wyższa w Anatolii oraz Iranie”. Rzecz w tym, że w tych ostatnich regionach nie powstała tak silna władza, jak w miastach-państwach Sumeru, Babilonii oraz Asyrii.

Częstość urazów ani nie spada, ani nie wzrasta systematycznie w czasie, co sugeruje, że poziom przemocy w niewielkim stopniu zależy od samego postępu cywilizacyjnego, ale raczej od różnych konkretnych uwarunkowań, które kształtowały życie społeczne na poszczególnych etapach rozwoju”pisze prof. Sołtysiak. Z badań wynika zatem, że agresja wcale nie wzrasta i nie maleje liniowo.

W debacie nad skłonnością ludzi do przemocy należy brać pod uwagę okoliczności, bo możemy być mniej skłonni do agresji zarówno gdy państwo nie kontroluje zachowań, jak i wtedy gdy bardzo pilnuje porządku. Z drugiej zaś strony na częstsze uciekanie się do przemocy ma olbrzymi wpływ poziomu stresu, czy to związanego z pojawieniem się nowych instytucji, czy z ich upadkiem.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.



Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną