Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Człowiek

Zielony i niebieski – u ludu Tsimane te kolory musiały czekać na zaistnienie

Ludzkie oko rozróżnia ok. miliona kolorów, ale w językach istnieje znacznie mniej słów je opisujących. Większość społeczności posługuje się kilkunastoma podstawowymi określeniami barw. A jak to wygląda w przypadku populacji żyjących w izolacji?

Badacze z MIT przyjrzeli się ludowi Tsimane z Amazonii. Jak czytamy w publikacji w „Psychological Science”, w języku angielskim istnieje 11 podstawowych kolorów: czarny, biały, czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy, brązowy, różowy i szary. Tsimane zaś używają w zasadzie jedynie nazw trzech pierwszych barw oraz słów odpowiadających odcieniom żółcieni lub brązu. To sprawia, że osoby znające tylko swoje narzecze dostrzegają mniej kolorów i większość z nich nie rozróżnia niebieskiego od zielonego. Te umiejętności przychodzą wraz ze znajomością drugiego języka – hiszpańskiego. Co ciekawe, nie dochodzi do zapożyczenia hiszpańskich określeń na niebieski i zielony, tylko do zmiany przeznaczenia słów w rdzennym języku.

Eksperyment amerykańskich badaczy polegał na tym, że poprosili jedno- i dwujęzycznych Tsimane by powiedzieli, jakiego koloru jest każdy z 84 barwnych żetonów i pogrupowali je według słów oznaczających barwy. Okazało się, że osoby mówiące po hiszpańsku klasyfikowały według nazw znanych im z tego języka. I znacznie precyzyjniej niż jednojęzyczne nazywali je w swoim narzeczu.

Wyniki sugerują, że nauka drugiego języka wpływa u Tsimane na sposób myślenia o takich pojęciach jak kolory. Osoby hispanojęzyczne zaczynają stosować paletę barw, która jest przydatna w uprzemysłowionym świecie zewnętrznym, ale jednocześnie importują ją na potrzeby życia wśród swoich nieznających hiszpańskiego bliskich. A to oznacza, że wzbogacenie postrzegania barw poprzez ich nazwanie może się rozprzestrzenić w całej populacji.

Naukowcy chcą teraz zbadać czy ustalenia dotyczące języka kolorów w społeczności Tsimane będą podobne u innych ludów np. u Gujjar, czyli nomadów żyjącej w Himalajach.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.