Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Najważniejsze w 2023 roku według czytelników pulsara

Mija drugi rok naszych spotkań. Z każdym miesiącem coraz lepiej się znamy. W ostatnich dniach opowiadaliśmy, co w nauce zafrapowało najbardziej nas. Teraz czas na ostatni, bardzo ważny dla nas akcent: wasze wybory.

styczeń 2023 r.

Skąd brać siłę? Odpowiedź na to właśnie pytanie zainteresowała was na początku roku. I nauka je przyniosła, choć może nieco przekornie. Badacze stwierdzili po pierwsze, że dobre zdrowie, większą moc i wyższy wzrost ludzie zawdzięczali mleku. Czyli obalili tezę, że rolnicy to ludzie niedożywieni i osłabieni. Po drugie – co w jakimś sensie wynika z pierwszego – dobra kondycja bardzo pomaga w walce o swoje (zasoby, ziemię, życie). Te wnioski dotyczą co prawda osobników żyjących w neolicie, ale nie straciły na aktualności. I na szczęście (mleko), i niestety (przemoc).

Czytajcie tutaj

luty 2023 r.

Tematy – nazwijmy to – kulinarne nadal cieszyły się waszą uwagą. Zafrapowało was to, że kolejny nasi przodkowie, neandertalczycy, wykazywali się wyjątkową zapobiegliwością w zapełnianiu swoich „spiżarni”. Polować na „jednodaniowe” stworzenia oczywiście musieli i robili to na co dzień, ale prawdziwą radość przynosiło im zasadzanie się na megasłonie. W przypadku sukcesu 25-osobowa rodzina zyskiwała zapas pożywienia na trzy miesiące. A że jadłospis był monotonny? Mówi się trudno.

Czytajcie tutaj

marzec 2023 r.

Wiosna rozpoczęła się elektryzującą informacją o zalezieniu w piramidzie Cheopsa nieznanej do tej pory struktury. W niemal wszystkich mediach na świecie pozapalały się czerwone lampy sygnalizujące Wielkie Tajemnicze Odkrycie. Dywagacjom na temat przeznaczenia owego korytarza nie było końca. Wy jednak podeszliście do tematu spokojnie i bez ekscytacji. Za to z chęcią poznania architektonicznych rozwiązań zastosowanych w starożytnej budowli.

Czytajcie tutaj

kwiecień 2023 r.

Ciało i umysł. Byty funkcjonujące oddzielne czy nierozłącznie? Wpływające na siebie raczej subtelnie czy mocno i zdecydowanie? Amerykańscy naukowcy odkryli sieć wiążącą powłokę cielesną z wyższymi funkcjami psychicznymi ulokowanymi w mózgu. I tak człowiek stał się wreszcie całością, co wyraźnie was ucieszyło.

Czytajcie tutaj

maj 2023 r.

To informacja na którą – co wynika z waszych komentarzy – czekało wiele kobiet. Uczeni z University College London dowiedli, że w sytuacji napastowania seksualnego lub gwałtu, gdy stresor jest zbyt silny i nagły, mózg nie przekazuje sygnałów do obszarów świadomej motoryki. A zatem osoba napadnięta się nie broni, bo traci zdolność kontrolowania swoich ruchów. To ostateczny argument potwierdzający fałszywość podnoszonego także w sądach (i społecznych osądach) twierdzenia, że brak oporu oznacza zgodę.

Czytajcie tutaj

czerwiec 2023 r.

Przyszło lato, a zatem zaczęliście myśleć o wodzie. I poświęciliście czas na zgłębienie pewnego zadziwiającego zjawiska na Oceanie Indyjskim. Otóż ok. 1,2 tys. km od południowego czubka Indii – przylądka Komoryn – lustro wody znajduje się 106 m poniżej średniego poziomu oceanów za Ziemi. To środek wklęsłości o powierzchni 3 mln km kw. Naukowcy wyjaśnili ten fenomen pewną demolką, która zaczęła się ponad 100 mln lat temu. I nawet to, że kontynentalne przemeblowanie potrwa jeszcze jakieś 20 mln lat, nie zdołało was wystraszyć.

Czytajcie tutaj

lipiec 2023 r.

W środku tego gorącego politycznie roku i wy zainteresowaliście się tematem z polityką w tle. A konkretnie zahaczającym ją mieczem. Tę nagą – choć pojedynczą – broń otrzymał bowiem w darze na Jasnej Górze Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się jej uważniej, trzykrotnie i z pomocą fachowców. Wnioski – tyleż zabawne, co zasmucające – ostrym cięciem zakończyły wszelkie spekulacje na temat autentyczności owego oręża. I spotkały się z waszym uznaniem.

Czytajcie tutaj

sierpień 2023 r.

Ostatnie tygodnie przyniosły fizyce fundamentalnej wieści jednocześnie fatalne i wspaniałe – ogłosił u nas Jerzy Kowalski-Glikman, a wy w jego objaśnienie tego stanu wczytaliście się z pewnością wnikliwie. Choćby po to, by dowiedzieć się, co oznacza „pewność” w języku dziedziny, którą zajmuje się nasz autor.

Czytajcie tutaj

wrzesień 2023 r.

W tym wypadku mieliśmy niemal pewność, że oto publikujemy hit miesiąca. Nieubłaganie nadszedł bowiem Dzień Śmierdziela, w którym od 33 lat nagrodzone zostają „osiągnięcia, które sprawiają, że ludzie najpierw się śmieją, a później myślą”. Słowem: to moment na Ig Noble. W tym roku badacze zasłużyli sobie na nie liżący skały, liczący włosy w nosach nieboszczyków, wykorzystujący w zbożnych celach martwe pająki itd. Lektura tekstu o tych dokonaniach przyniosła radość i wam, i nam.

Czytajcie tutaj

październik 2023 r.

„Adio, awokado!”? Za uprawami smaczliwki, jak nazywany jest też ten owoc w Polsce, kryją się ogromne pieniądze, a co za tym idzie – tysiące ofiar i degradacja środowiska naturalnego. Jest jednak sposób, by odrażających procederów, do których dochodzi w Ameryce Południowej, nie wspierać zakupami. Biorąc pod uwagę popularność tego materiału, mamy nadzieję, że udało nam się was zachęcić do mądrych wyborów konsumenckich.

Czytajcie tutaj

listopad 2023 r.

Czy możemy być aż tak zabiegani, by nie znać najważniejszych koncepcji z zakresu biologii, chemii, fizyki, medycyny, społeczeństwa, polityki, technologii, kultury, religii i wiary? – pojawiło się pytanie. Odpowiedzieliście stanowczo „nie” i wczytaliście się w jedną z naszych recenzji (zapraszamy do działu Książki). I nie przyciągnęła was jedynie paląca kwestia, dlaczego Schopenhauer nie byłby najlepszym towarzyszem do imprezowania.

Czytajcie tutaj

grudzień 2023 r.

Ten rok obalił wiele mitów. A ten od dziesiątków lat uwierał połowę ziemskiej populacji. Naukowcy orzekli wreszcie autorytatywnie: kobiety są silne, wytrzymałe, sprytne i odważne. Nie tylko żeńska część zespołu pulsara podpisuje się pod tymi wnioskami. I – jak widać – nie tylko połowa was, naszych czytelników.

Czytajcie tutaj