Albo wielkość, albo ilość. Ranking komórek
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
Naukowcy zastanawiali się, czy to prawo obejmuje również ludzkie ciało. Ekolog Ian A. Hatton z McGill University, niezależny badacz Jeffery A. Shander i ich współpracownicy zebrali dane dotyczące objętości i liczebności komórek człowieka, aby sprawdzić, czy układają się zgodnie z tym schematem. Okazało się, że tak rzeczywiście jest.
„Wraz z dwukrotnym wzrostem objętości komórek częstość ich występowania zmniejsza się o połowę” – mówi Hatton. Maleńkie, pozbawione jąder komórkowych czerwone krwinki są zdecydowanie najliczniejszymi komórkami w naszych organizmach. Najrzadsze są komórki mięśniowe rąk i nóg, które w porównaniu z nimi są gigantycznie.
Możliwość wykorzystania wielkości komórek do szacowania częstości ich występowania w naszym ciele może według badaczy pomóc lekarzom w lepszym poznaniu niektórych układów organizmu i komórek trudnych do policzenia. To badanie wskazuje na przykład, że komórki układu odpornościowego nazywane limfocytami są zdecydowanie częstsze, niż sądzili biolodzy.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.