Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Albo wielkość, albo ilość. Ranking komórek

Wiele aspektów otaczającego nas świata, od masy ciała stworzeń należących do królestwa zwierząt po populację miast na całym świecie, kształtuje się zgodnie z zaskakującym matematycznym schematem. Jest to tzw. prawo Zipfa, zgodnie z którym wraz z dwukrotnym wzrostem wielkości częstość występowania danego obiektu dwa razy się zmniejsza.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Naukowcy zastanawiali się, czy to prawo obejmuje również ludzkie ciało. Ekolog Ian A. Hatton z McGill University, niezależny badacz Jeffery A. Shander i ich współpracownicy zebrali dane dotyczące objętości i liczebności komórek człowieka, aby sprawdzić, czy układają się zgodnie z tym schematem. Okazało się, że tak rzeczywiście jest.

Wykres 1Wykres 1

„Wraz z dwukrotnym wzrostem objętości komórek częstość ich występowania zmniejsza się o połowę” – mówi Hatton. Maleńkie, pozbawione jąder komórkowych czerwone krwinki są zdecydowanie najliczniejszymi komórkami w naszych organizmach. Najrzadsze są komórki mięśniowe rąk i nóg, które w porównaniu z nimi są gigantycznie.

Wykres 2Wykres 2

Możliwość wykorzystania wielkości komórek do szacowania częstości ich występowania w naszym ciele może według badaczy pomóc lekarzom w lepszym poznaniu niektórych układów organizmu i komórek trudnych do policzenia. To badanie wskazuje na przykład, że komórki układu odpornościowego nazywane limfocytami są zdecydowanie częstsze, niż sądzili biolodzy.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 3.2024 (300391) z dnia 01.03.2024; Faktograf; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Ranking komórek"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną