Łowcy-zbieracze nie samym mięsem żyli
Naukowcy z Max Planck Institute w Lipsku, Géoscience et Environnement w Tuluzie i Institut National des Sciences de l'Archéologie et du Patrimoine w Rabacie przeanalizowali szczątki osób kultury iberomauryzyjskiej znalezionych w jaskini Taforalt. Badania izotopów cynku i strontu w szkliwie zębów, analiza węgla, azotu i siarki w kolagenie oraz aminokwasów w ich kościach wykazały, że dieta tych żyjących już 20 tys. lat temu łowców-zbieraczy składała się w olbrzymiej mierze z roślin rosnących w basenie Morza Śródziemnego. Potwierdziła to archeobotanika, bo na stanowisku znaleziono żołędzie, orzeszki piniowe i nasiona dzikich roślin strączkowych.
Sięgnij do źródeł
To nie pierwsze badania, które podważają ustalony pogląd na temat diety ludzi paleolitu. Ciekawą konstatacją jest, że na terenie Afryki Północnej rośliny było na tyle dużo, że ludzie nie mieli powodu, by rozwijać rolnictwa. Najbardziej frapującym odkryciem jest zaś to, że mieszkańcy jaskini Taforalt pokarmy roślinne wprowadzali do diety niemowląt wcześniej, niż zakładano, co sugeruje, że dzieci znacznie szybciej odstawiano od piersi. Dotychczas uważano, że łowczynie-zbieraczki karmiły w ten sposób znacznie dłużej niż rolniczki. Te drugie miały bowiem dostęp do udomowionych zbóż oraz zwierząt i mogły podawać dzieciom owsianki oraz kozie mleko. To zaś umożliwiało im szybsze zajście w kolejną ciążę, co doprowadziło do skokowego wzrostu dzietności w okresie neolitu.
Opublikowane badania to dopiero pierwsze analizy wykorzystujące innowacyjne techniki laboratoryjne do badania stanowiska paleolitycznego w Afryce Północnej. Ponieważ jednak jest to bardzo ważny region dla badań nad ewolucją i rozprzestrzenianiem się człowieka współczesnego, naukowcy już planują kolejne.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.