Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Pieśni lepsze niż recytacja i muzyka instrumentalna

Funkcja śpiewu jako czynnika integrującego ludzkie społeczności, jest znana naukowcom od dawna. Pytanie, jakim cechom zawdzięcza swoją siłę?

75 uczonych nagrało ludowe pieśni stworzone w 55 językach – zarówno bardzo popularnych, jak angielski czy hiszpański, jak i takich, którymi posługują się stosunkowo mało liczne grupy, np. Anjowie z Hokkaido, Czirokezi lub Baskowie. Dla porównania powstały też zapisy samych tekstów w formie recytacji oraz wersji instrumentalnych. Analizując te nagrania, badacze chcieli uzyskać odpowiedź pytanie, czy istnieją cechy akustyczne, które odróżniają piosenki od tekstu mówionego? A jeśli tak, to czy są one uniwersalne dla pieśni we wszystkich badanych kulturach?

Ostatecznie uczeni wyróżnili trzy zależności: tempo śpiewania jest wolniejsze niż w trakcie mówienia, wysokość dźwięku bardziej stabilna, a ton zwykle wyższy. Te cechy akustyczne – choć nie odpowiadają na pytanie, dlaczego ludzie śpiewają – sugerują jednak, że w pieśniach jest coś wyjątkowego, co ewolucyjnie odróżnia je od mowy. Być może śpiew jest bardziej „przewidywalny”, co ułatwia dźwiękowe zsynchronizowanie się dużych grup i tworzenie więzi społecznych.

Autorzy przyznają jednocześnie, że ich badanie wiąże się z ograniczeniami, jak np. to, że każdy z badanych 55 języków reprezentowała tylko jedna piosenka, więc trudno uznać, że reprezentatywna.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną