Shutterstock
Człowiek

Jaka praca zdrowiu kobiet szkodzi

Dlaczego ludzie nienawidzą open space’u
Człowiek

Dlaczego ludzie nienawidzą open space’u

Otwarta przestrzeń biurowa może stwarzać problemy zdrowotne, a także zmniejszać wydajność. Da się temu zaradzić, słuchając opinii środowisk osób niesłyszących i autystycznych.

Chociaż funkcjonowanie bez etatu może się wiązać z większą liczbą przepracowanych godzin i niedostatkiem stabilizacji, przyczynia się do lepszego samopoczucia. Ten paradoks tłumaczą amerykańscy badacze.

Czy samozatrudnienie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych? Niektóre badania z ostatnich lat sugerowały, że tak. Dowody nie były jednak mocne – analizy prowadzono na niewielkich grupach i/lub miały niedociągnięcia metodologiczne (np. bazowały wyłącznie na subiektywnych deklaracjach badanych). Dlatego uczeni z University of California postanowili sprawdzić, czy prowadzenie własnej firmy, freelancing lub inne formy pracy, w których nie ma się posady jako takiej i szefa, rzeczywiście negatywnie wpływają na zdrowie krążeniowe.

Badacze przeanalizowali sytuację zawodową i zdrowotną 19,4 tys. pracujących osób. Okazało się, że kobiety samozatrudnione, nie tylko nie traciły na tym rozwiązaniu, ale wręcz znacząco na nim zyskiwały. Kiedy porównano ich parametry zdrowotne z rówieśniczkami na etacie, okazało się, że występowało u nich zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niższy poziom zaburzeń snu i wyższy aktywności fizycznej. Rzadziej stwierdzano też u nich otyłość. W przypadku mężczyzn nie zanotowano aż tak dużych korzyści. Pracujący na własny rachunek różnili się od pracowników etatowych tylko lepszą dietą i nieco rzadszym występowaniem nadciśnienia.

Dlaczego efekty samozatrudnienia były tak odmienne u przedstawicieli obojga płci? Zdaniem autorów analizy, wynika to z tego, że wciąż jeszcze to przede wszystkim kobiety balansują pomiędzy obowiązkami zawodowymi a domowymi. Kiedy mają elastyczne godziny pracy, konflikt praca-dom-rodzina jest u nich słabiej wyrażony, co wiąże się z mniejszym stresem. Większa niezależność w zakresie planowania grafiku daje im też szansę na realizację – jak to nazwali uczeni – praktyk prozdrowotnych, takich jak przygotowanie sobie zdrowego posiłku czy spacer. Ponadto osoby, które mają możliwość realizowania tych podstawowych potrzeb, rzadziej stosują szkodliwe używki, co również znacząco przekłada się na zdrowie sercowo-naczyniowe.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną