Oślice ofiarne zdradzają związki Kanaan z Egiptem
We wczesnej epoce brązu (ok. 2900–2600 r. p.n.e.) osły były podstawowym zwierzęciem pociągowym i jucznym w regionie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie pełniły taką funkcję. Analiza izotopów węgla, tlenu i strontu w szkliwie zębów zwierząt znalezionych w Gat wykazała, że urodziły się i wychowały w Egipcie, który rządzony przez budujących wielkie piramidy faraonów, był wówczas wzorcem cywilizacyjno-kulturowym. Do Tell eṣ-Ṣâfi zostały sprowadzone być może właśnie po to, by je złożyć w ofierze. Co ciekawe, nie chodziło o elitarne siedziby, a zwyczajne domostwa.
Wszystkie ofiarowane zwierzęta były młodymi zdrowymi samicami. Z kolei osioł, którego zęby z żuchwy też przebadano, został zjedzony, a jego resztki porzucono jak każdy inny odpad kuchenny. Wynika z tego, że selekcja ofiarnych zwierząt odbywała się nie tylko według płci i wieku, ale także pochodzenia geograficznego. Nigdy wcześniej nie udokumentowano tak jednoznacznie, że w wyborze zwierząt do rytuału liczyła się ich egzotyczność – a w tym przypadku egipski rodowód.
Ponad tysiąc lat później, w Tel el-Dabʿa (starożytna Awaris) w Delcie Nilu na terenie Egiptu mieszkali pochodzący z Lewantu Kananejczycy, którzy zabierali ze sobą do grobu osły stanowiące symbol prestiżu, a może zawodowej tożsamości przewodników karawan. Sugeruje to trwalszą tradycję kulturową, w której osioł – zwierzę użytkowe – nabierał cech niemal totemicznych.
Nowe badanie pokazuje więc nie tylko rozległość kontaktów handlowych we wczesnej epoce brązu, ale także to, że ekonomiczne i społeczne powiązania z krainą faraonów przez setki lat manifestowane były poprzez rytuał. Osioł z Egiptu był darem z daleka i ofiarą godną bogów, którzy mieli zapewnić domostwu szczęście. Jest jednak jeszcze jeden aspekt tych badań: doskonale korespondują one z odtworzeniem DNA mieszkańca Egiptu z początku III tys. p.n.e., z którego wynika, że miał on też kananejskie geny. A to oznacza, że ruch między Egiptem a Lewantem – zapewne odbywający się na osłach – trwał od bardzo dawna.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.