Zdjęcie Ganimedesa wykonane przez sondę Galileo w 1998 r. Jaśniejsze obszary podbiegunowe to miejsca z dużą ilością lodu na powierzchni. Zdjęcie Ganimedesa wykonane przez sondę Galileo w 1998 r. Jaśniejsze obszary podbiegunowe to miejsca z dużą ilością lodu na powierzchni. JPL/DLR / NASA
Kosmos

Ganimedes i woda utleniona – nowe odkrycie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Pierwsza w historii europejska misja do Jowisza i jego trzech księżyców
Kosmos

Pierwsza w historii europejska misja do Jowisza i jego trzech księżyców

W sześcioletnią podróż wyrusza właśnie JUICE – sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie szukać śladów życia. Niespodzianki mile widziane.

Nie było do tej pory dowodów, że na tym księżycu Jowisza jest H2O2. Ich pojawienie się może mieć ważne konsekwencje. Na przykład dla badania egzoplanet.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) został skonstruowany do badania początków Wszechświata, odległych galaktyk i planet pozasłonecznych. Nie zaszkodzi jednak od czasu do czasu rozejrzeć się jego potężnym okiem po własnym podwórku. I przyjrzeć się np. Ganimedesowi. To nie tylko największy księżyc Jowisza i całego Układu Słonecznego (zmieściłby się w nim Merkury albo Pluton). Jest też jedynym naturalnym satelitą, który wykształcił własne pole magnetyczne. I właśnie ta niewidzialna otoczka jest kluczem to zrozumienia tego, co dojrzał JWST.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >