Słony Ganimedes okiem Juno
Ganimedes to największy księżyc w Układzie Słonecznym, większy nawet od Merkurego. Ale skład chemiczny obu ciał jest zupełnie inny: podczas gdy Merkury to planeta skalista z nieproporcjonalnie dużym metalicznym jądrem, Ganimedes to zapewne świat skalno-lodowy, a jego powierzchnię stale bombarduje strumień cząstek naładowanych, rozpędzanych przez potężne pole magnetyczne Jowisza.
Uczonym udało się jednak odnaleźć fragment powierzchni księżyca, który uniknął bombardowania i wywołanych nim zmian składu chemicznego. Mieli więc okazję zbadać pierwotną powierzchnię Ganimedesa. Na pozyskanych przez Juno zdjęciach widać obiekty o rozmiarach rzędu kilometra. Jak się okazuje, w tej skali powierzchnia Ganimedesa zawiera wiele soli mineralnych i związków organicznych, np. uwodnionego chlorku sodu i chlorku amonu oraz soli węglanowych. Wskazują one, że księżyc powstał w zimnych obszarach Układu Słonecznego z lodów bogatych w dwutlenek węgla.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.