Prawdopodobnie widzimy pozostałości solanki z głębin oceanicznych, która wydostała się na powierzchnię Ganimedesa. Prawdopodobnie widzimy pozostałości solanki z głębin oceanicznych, która wydostała się na powierzchnię Ganimedesa. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kalleheikki Kannisto
Kosmos

Słony Ganimedes okiem Juno

Ganimedes i woda utleniona – nowe odkrycie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Kosmos

Ganimedes i woda utleniona – nowe odkrycie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Nie było do tej pory dowodów, że na tym księżycu Jowisza jest H2O2. Ich pojawienie się może mieć ważne konsekwencje. Na przykład dla badania egzoplanet.

Obserwacje wykonane z sondy przelatującej na wysokości zaledwie 1000 km nad powierzchnią księżyca ujawniają sekrety jego pochodzenia.

Ganimedes to największy księżyc w Układzie Słonecznym, większy nawet od Merkurego. Ale skład chemiczny obu ciał jest zupełnie inny: podczas gdy Merkury to planeta skalista z nieproporcjonalnie dużym metalicznym jądrem, Ganimedes to zapewne świat skalno-lodowy, a jego powierzchnię stale bombarduje strumień cząstek naładowanych, rozpędzanych przez potężne pole magnetyczne Jowisza.

Uczonym udało się jednak odnaleźć fragment powierzchni księżyca, który uniknął bombardowania i wywołanych nim zmian składu chemicznego. Mieli więc okazję zbadać pierwotną powierzchnię Ganimedesa. Na pozyskanych przez Juno zdjęciach widać obiekty o rozmiarach rzędu kilometra. Jak się okazuje, w tej skali powierzchnia Ganimedesa zawiera wiele soli mineralnych i związków organicznych, np. uwodnionego chlorku sodu i chlorku amonu oraz soli węglanowych. Wskazują one, że księżyc powstał w zimnych obszarach Układu Słonecznego z lodów bogatych w dwutlenek węgla.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 12/2023 (1068) z dnia 01.12.2023; Sygnały; s. 7

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną