Shutterstock
Kosmos

Fale grawitacyjne zdradzą swoją naturę w sodowej zupie

Intrygujący pomysł na badanie subtelnych zakrzywień przestrzeni przedstawili w „Physical Review B” japońscy i amerykańscy naukowcy.

Są jednym z ważniejszych odkryć XXI w. Ich badanie jest jednak niezwykle trudne. Służące do tego celu detektory to wielkie instrumenty, będące szczytem osiągnięć technologicznych, a mimo to, wciąż potrafimy wykrywać tylko te najpotężniejsze generatory fal grawitacyjnych – czarne dziury. Nic w tym dziwnego, że naukowcy poszukują nowych sposobów badania tego fenomenu. Leilee Chojnacki z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University w Japonii wraz ze współpracownikami przedstawili ciekawą koncepcję w „Physical Review B”.

Istnieją stany materii zwane kondensatami Bosego-Einsteina, w których ultrachłodne atomy, przechodzą w stan idealnej synchronizacji, a energia rozchodzi się przy pomocy fal. Naukowcy raportują, że te fale są matematycznie identyczne, jak grawitacyjne. W artykule podają też metodę przygotowania takiego kondensatu złożonego z izotopów sodu, który mógłby posłużyć do symulowania efektów fal grawitacyjnych w laboratoryjnym otoczeniu.


Ten zaskakujący rezultat pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Aby lepiej zrozumieć naturę fal grawitacyjnych być może nie będzie konieczne wypatrywanie orbitujących wokół siebie miliardy kilometrów stąd czarnych dziur. Może wystarczyć do tego chłodna sodowa zupa w ziemskim laboratorium.

Filozofowie nauki często spierają się, czy przyroda jest matematyczna, czy to raczej ludzkie umysły obudowują zjawiska fizyczne matematycznymi schematami. Niezależnie od tego, kto ma rację, natura jest pełna zaskakujących paralel, symetrii i podobieństw. Co sprytniejsi naukowcy potrafią to wykorzystać.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną