Premiery wydawnicze. Marzec 2024
W marcu 2024 r. wydawcy przygotowali dla czytelników ciekawie zapowiadający się reportaż z początków pandemii koronawirusa („Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu” Murong Xuecun), oryginalne ujęcie dziejów świata pokazane przez pryzmat wydobycia surowców („Skarby Ziemi” Ed Conway), przybliżenie teorii względności Alberta Einsteina („Ogólna teoria względności. Teoretyczne minimum” André Cabannes, Leonard Susskind) czy pozycje o mitologii skandynawskiej („Bogowie Germanów” Georges Dumézil ) i koreańskiej („Baśnie koreańskie” William Elliot Griffis).
Czekają nasz także wznowienia fantastycznych tytułów. Przede wszystkim legendarnej książki angielskiego neurologa i psychiatry Oliviera Sacksa („Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”) literacko opisującym niezwykłe przypadki uszkodzenia mózgu u swoich pacjentów, cierpiących m.in. na nieumiejętność rozpoznawania osób im bliskich czy własnych części ciała. Ponownie, na 40-lecie od pierwszej publikacji, ukaże się także niezwykła książka „Życie na Ziemi”. Sir David Attenborough opowiada w niej o królestwie zwierząt na przestrzeni trzech miliardów lat...
Baśnie koreańskie
|
„Baśnie koreańskie”
|
Dogłębne spojrzenie na koreańską tradycję ludową. Zbiór blisko trzydziestu opowieści ukazuje mityczne postaci i zdarzenia wypełniające przekazy z Krainy Porannego Spokoju. Teksty nawiązują wprost do historii i początków państwa, ale także do jego zależności i kontaktów z sąsiadami. Tłumaczą zachowania magicznych istot oraz przyczyny opinii, jakimi cieszą się niektóre zwierzęta: niedźwiedzie, tygrysy czy szczury. Ukazują Koreę nie tylko jako kraj szczególnie urokliwy, ale także odrębny, o wiekowej, bogatej kulturze.
Barwne opowieści przybliżające w przystępnej formie oryginalny folklor prezentuje William Elliot Griffis (1843-1928) – amerykański orientalista, pastor i kongregacjonalista, autor i wykładowca.
Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej
|
„Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej”
|
Jedno z najważniejszych dzieł przybliżających mitologię skandynawską. Odyn, Thor, Tyr, Widar, Baldur – oto bogowie, którzy fascynują i rozpalają wyobraźnię. W „Bogach Germanów” mitologia ukazana jest poprzez trójpodział, dokonany przez historyka religii, Georgesa Dumézila, który tym tytułem dokonał przełomu w badaniach nad tradycjami mitologiczno-epicko-historycznymi ludów kręgu indoeuropejskiego.
Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką wierzeń pogańskich Skandynawów. Książka została opatrzona obszernym wstępem uznanego mediewisty, profesora Jacka Banaszkiewicza.
Do zobaczenia w zaświatach
|
„Do zobaczenia w zaświatach”
|
Powieść uhonorowana w 2013 roku Grand Prix Nagrody Goncourtów, określanej mianem „małego Nobla”. Gorzki portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Historia niekonwencjonalnej przyjaźni i spektakularnego oszustwa. Książka otwierająca rozpiętą między dwiema wielkimi wojnami epicką trylogię „Dzieci katastrofy”.
Listopad 1918 roku. Zdemobilizowani żołnierze zwycięskiej armii francuskiej powracają do domów jako wielcy przegrani. Rząd, który z pompą składa hołd poległym, nie kwapi się z pomocą weteranom próbującym uporać się z wojenną traumą. Takim jak fizycznie okaleczony i skazany na życie z dala od ludzkiego wzroku Édouard Péricourt albo bojący się własnego cienia Albert Maillard. Dwaj młodzi mężczyźni, połączeni przyjaźnią opartą na poczuciu winy, wdzięczności, solidarności, żalu i pretensjach, zepchnięci na margines życia, wegetują bez jakichkolwiek widoków na przyszłość. Niektórym jednak wiedzie się świetnie. Na wojnie można bowiem zrobić interes. Również na jej ofiarach. Porucznik d’Aulnay-Pardelle nie byłby sobą, gdyby nie wykorzystał okazji, która się nadarza, kiedy na fali patriotycznych uniesień rząd ogłasza przetarg na założenie wojskowych cmentarzy oraz konkurs na pomniki ku czci poległych. Wykorzystują ją także Édouard i Albert – żeby się zemścić… a może sobie zakpić – i przygotowują wielki przekręt.
Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża
|
„Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża”
|
Książka Scratona przywołuje fragmenty skomplikowanej historii Niemiec. Czy zbrodnia, choćby popełniona przed naszym urodzeniem, ale w kraju, którego paszport nosimy, wciąż nas w jakiś sposób naznacza? To pytanie wraz z losami zatopionych okrętów i statków, biografiami wielkich pisarzy, skrawkami życia w NRD i trudnych lat zjednoczenia Niemiec wyznaczają tor pieszej wyprawy autora. Miejsce znajdą tu też historie wyparte i zapomniane, jak ta z Prory, miejscowości, w której na zlecenie Hitlera zbudowano ośrodek wypoczynkowy, mający zachęcić robotników do wstępowania w szeregi nazistowskiej armii. Dziś, zakłamując historię, reklamuje się ją jako modny kurort pełny nowoczesnych apartamentowców.
„Fascynująca opowieść o kulturze, tożsamości, polityce i – czasem tragicznej – historii bałtyckiego wybrzeża Niemiec” („The London Magazine”), „W „Duchach Bałtyku” Scraton stopniowo splata wydarzenia, postaci, teksty i miejsca, tworząc z nich mocny, choć subtelny wzór, który pozwala nam znaleźć drogę pośród wód i sypkich piasków wybrzeża” („Glasgow Review of Books”).
Korea Południowa. Republika żywiołów
|
„Korea Południowa. Republika żywiołów”
|
Książka Marcina Jacoby, sinologa, autora bestsellerowych „Chin bez makijażu”, przybliża współczesny obraz Korei Południowej w szerszej perspektywie: historycznej, kulturalnej i lifestylowej.
Autor przedstawia tajniki historii i historii politycznej Republiki Korei w XX oraz na początku XXI wieku, bazując na dopiero niedawno udostępnionych wynikach badań historyków tematu i obalając wiele mitów. Zadaje pytania dotyczące między innymi fenomenu niezwykłego rozwoju Korei, która jeszcze stosunkowo niedawno była postrzegana jako kraj Trzeciego Świata, a obecnie jest centrum nowych technologii. W książce nie zabrakło też tak aktualnego tematu jak koreański konsumpcjonizm wraz z kulturą seriali, K-popu i modą na koreańskie kosmetyki.
Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem
|
„Mężczyzna, który pomylił
|
Wznowienie legendarnej książki Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry.
Sacks z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Przynosi nam głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce zawodowe. Jego niezwykłe opowieści nie tylko przybliżają nam ludzi ale skłaniają do refleksji nad samym sobą. Każdy ma przecież jakieś niedobory, braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.
„Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły”. („Sunday Times”).
Młodzi dorośli wobec dezinformacji. Katalogi i rzeczywiste profile kompetencji cyfrowych
|
„Młodzi dorośli wobec dezinformacji.
|
Fragment recenzji prof. dr. hab. Mirosława Filiciaka: „Autorki, legitymujące się już znaczącym dorobkiem dotykającym kwestii edukacji medialnej, w udany sposób dokonują – jak same piszą – „diagnozy medialnej” młodych dorosłych, choć w moim odczuciu udało się tutaj zrobić znacznie więcej. Mam bowiem wrażenie, że dokonały raczej diagnozy uśrednionej współczesnej mediasfery, w której nie tylko nie działają już intuicje „cyfrowych tubylców”, ale z której przemianami nie radzą sobie także starsze pokolenia. Dlatego ogromnym atutem tej publikacji jest fakt, że autorki w uporządkowany i niezwykle przejrzysty sposób zmapowały uwarunkowania współczesnych problemów z fake newsami, których nieskrępowany społeczny obieg zagraża demokracji, ale też po prostu bezpieczeństwu – wszak w dobie konfliktów hybrydowych przestrzeń informacyjna ma również duże znaczenie militarne (nie przypadkiem wśród odwołań pojawiają się więc dokumenty Komisji Europejskiej, ale i NATO). To nie tylko przygotowanie podbudowy pod dalsze diagnozy, lecz częściowo samodzielny, podparty bardzo rozbudowaną bibliografią przegląd przemian współczesnej mediasfery”.
Agnieszka Ogonowska, prof. dr hab. – absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i kulturoznawstwa na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Ukończyła również podyplomowe studia logopedyczne i neurologopedyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Agnieszka Walecka-Rynduch, dr hab. prof. UJ – absolwentka politologii i kulturoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Międzywydziałowe Studium Amerykanistyczne na tym samym wydziale. Zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Zakładzie Nowych Mediów, Instytut Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
Nietuzinkowy sklep całodobowy
|
„Nietuzinkowy sklep całodobowy”
|
Koreański bestseller, w samej tylko Korei Południowej sprzedano 1,5 miliona egzemplarzy tego tytułu.
„Nietuzinkowy sklep całodobowy” Kim Ho-Yeon, wielokrotnie nagradzanego, wszechstronnego pisarza i scenarzysty, to nietuzinkowa ciepła historia, która pokazuje, że choć nie wszystkie błędy można naprawić, to każdy z nas zasługuje na drugą szansę.
Na jednej z mało uczęszczanych uliczek Seulu można natknąć się na niepozorny sklep całodobowy. Taki, do którego wpada się tylko na chwilę, by wziąć na wynos kimbap i buteleczkę soju. Pewnego dnia właścicielka, pani Yeom, odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w sklepie. Wielki jak niedźwiedź Dokko z początku nie wzbudza zaufania. Nie wiadomo skąd się wziął, cierpi na amnezję, ma problemy z mówieniem. Ale to jego obecność sprawia, że w życiu pracowników i klientów sklepu zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy…
Ogólna teoria względności. Teoretyczne minimum
|
„Ogólna teoria względności.
|
Kolejny tom serii „Teoretyczne minimum”. W tomie pierwszym omówiono mechanikę klasyczną. W drugim przedstawiono mechanikę kwantową i opisano jej związki z mechaniką klasyczną. Trzeci tom był poświęcony szczególnej teorii względności i klasycznej teorii pola. W niniejszym, czwartym już tomie, autor rozwija zagadnienia przedstawione w poprzedniej części i omawia ogólną teorię względności.
Mamy tu przystępne wyjaśnienie ogólnej teorii względności, która niewątpliwie jest największym osiągnięciem Alberta Einsteina. Susskind i Cabannes wychodzą od zasady równoważności, a następnie przedstawiają niezbędne szczegóły matematyczne przestrzeni Riemanna i rachunku tensorowego, by wyjaśnić związek między geometrią i grawitacją. Potem zagłębiają się w tajniki czarnych dziur, wyprowadzają równania pola Einsteina i omawiają ich rozwiązanie opisujące fale grawitacyjne. Na każdym kroku tej długiej drogi przedstawiają klarowne wyjaśnienia, które – mówiąc słowami samego Einsteina – są tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.
Leonard Susskind jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda i jednym z twórców teorii strun.
André Cabannes obronił pracę doktorską ze statystyki na Uniwersytecie Stanforda.
Porzekadła
|
„Porzekadła”
|
Napisane z dużą dozą humoru „Porzekadła”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to bogate kompendium zawierające omówienie ponad 300 najpopularniejszych powiedzeń. Dzięki lekturze dowiemy się między innymi, dlaczego dobremu wszędzie dobrze, śmiałym szczęście sprzyja, a kto śpi, nie grzeszy.
Na przykładzie kilkunastu haseł prześledzimy także funkcję baby, głupca i diabła w języku, i być może spojrzymy na nich przychylnym okiem. Część porzekadeł, zilustrowana łatwo rozpoznawalną kreską Henryka Sawki, obrazuje sytuacje dobrze znane z życia codziennego, które niejednokrotnie można byłoby podsumować słowami „mądry Polak po szkodzie”.
Pingwiny cesarskie. Tajemnice najpiękniejszych ptaków Antarktyki
|
„Pingwiny cesarskie.
|
Książkowa wyprawa śladami pingwinów cesarskich, największych ze wszystkich pingwinów, najgłębiej nurkujących, najdłużej wstrzymujących oddech, żyjących w najzimniejszych i najbardziej odizolowanych miejscach na Ziemi.
Wciąż jednak niewiele o nich wiemy. Jak utrzymują ciepło? Jak ich skóra pozostaje sucha na takich głębokościach? Jak widzą w czasie polowań? Jak ich narządy radzą sobie z ciśnieniem panującym na 500 metrach pod powierzchnią oceanu? To przecież ponad 51 kilogramów naciskających na każdy centymetr kwadratowy ciała!
„Kiedy raz uległem czarowi pingwina cesarskiego, nic już nie mogło zdjąć ze mnie tego uroku” wyznaje Gerald Kooyman.
Siła empatii. Biznes i życie w wielokulturowym świecie
|
„Siła empatii.
|
Gdy świat biznesu zdominowany jest przez technologię i analizę danych, Gillian Tett wzywa do zmiany sposobu myślenia – na antropologiczny (skupiony na człowieku). Po co? Aby lepiej odczytywać zachowania klientów, rynków i organizacji, a także stawić czoła wyzwaniom, z jakimi mierzy się społeczeństwo. „Siła empatii” pokazuje, jak prosta, a zarazem rewolucyjna, strategia przysłużyła się firmom takim jak Intel, Nestlé, General Motors, Procter & Gamble, Mars, Danica, a jednocześnie daje nam lekcję o współodczuwaniu w pracy i w codziennym życiu.
Przeczytaj zapowiedź
Pulsar patronuje. Książka: Gillian Tett, „Siła empatii. Biznes i życie w wielokulturowym świecie”
Skarby Ziemi. Sześć surowców, które zdecydują o przetrwaniu naszej cywilizacji
|
„Skarby Ziemi. Sześć surowców,
|
Historia człowieka widziana nie przez pryzmat jego osiągnięć i podbojów, ale tworzona dzięki substancjom, które pozwoliły zbudować rzeczywistości, jaką znamy. Piasek, żelazo, sól, ropa, miedź i lit – to one zdecydowały o naszej przeszłości i wpłyną na naszą przyszłość. Razem z Edem Conway’em schodzimy w głąb europejskich kopalń, poznajemy zakamarki tajwańskich fabryk półprzewodników, przyglądamy się niesamowitej zieleni zbiorników, w których powstaje lit. Autor odkrywa sekretny świat surowców, o którym rzadko myślimy, a który stanowi część naszego życia.
Ed Conway – dziennikarz, pisarz i wydawca – na co dzień mieszka w Londynie i pracuje jako redaktor ds. ekonomii i przetwarzania danych w Sky News. Jest też stałym felietonistą „The Times” i „Sunday Times”.
Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu
|
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu”
|
Na początku grudnia 2019 roku władze Chin wydają komunikat, że nieznany dotąd wirus, który szybko rozprzestrzenia się w okolicach Wuhanu, nie przenosi się z człowieka na człowieka, a chorobę można kontrolować. Tymczasem w szpitalach brakuje miejsc, ludzie umierają na korytarzach i na ulicach pogrążonego w rozpaczy miasta. Lekarze tracą zaufanie do rządu i są zastraszani – udzielanie prawdziwych informacji grozi utratą pracy, a nawet życia. Bezduszne i dysfunkcyjne państwo zataja informacje, przedkładając obchody Chińskiego Nowego Roku nad bezpieczeństwo obywateli. Wkrótce Wuhan, chińska metropolia przypominająca gigantyczne mrowisko, nagle pustoszeje i pogrąża się w martwej ciszy.
Murong Xuecun postanawia sprawdzić, jak wygląda strefa zero. „Śmiertelnie ciche miasto” to reportaż o pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Wuhanie opowiedziany z perspektywy zwykłych ludzi. Lekarza z pierwszej linii frontu. Sprzątaczki w głównym szpitalu miejskim, bezpośrednio obserwującej narastanie grozy. Aktywistki próbującej ujawniać skalę zaniedbań rządu. Wolontariuszy przybywających do Wuhanu wbrew nasilającej się inwigilacji. Wreszcie obywateli, którzy całe życie podporządkowali władzy, a w obliczu Covid-19 zrozumieli, że zastawiono na nich pułapkę.
„Odważna książka, która daje obraz bezdusznego, dysfunkcyjnego państwa” („Financial Times”).
Tancerka z Moulin Rouge
|
„Tancerka z Moulin Rouge”
|
Paryż, rok 1882. Szesnastoletnia Louise Weber po śmierci ojca wychowywana jest samotnie przez matkę. Obie pracują jako praczki i żyją w biedzie. Dziewczyna marzy o innym losie: chce czerpać z życia pełnymi garściami, być podziwiana i wolna. Pasją Louise jest taniec. Dziewczyna potajemnie wymyka się do barów i kawiarni i przy wsparciu takich artystów jak Renoir i Toulouse-Lautrec zostaje gwiazdą kankana. Tak rodzi się legendarna Goulue – królowa Montmartre’u, główna tancerka w nowo otwartym kabarecie Moulin Rouge.
Mimo ogromnego sukcesu Louise dręczy strach przed ponownym popadnięciem w nędzę i zależność od innych. Dlatego w imię wolności ryzykuje wszystko: pieniądze, szczęście i miłość swojego życia…
Życie na Ziemi
|
„Życie na Ziemi”
|
Nowe, w pełni zaktualizowane, wydanie przełomowej książki, która zasadniczo zmieniła sposób, w jaki postrzegamy świat. Powstało, by uczcić 40. rocznicę pierwszej publikacji. Jej autor, David Attenborough, jest najbardziej znanym popularyzatorem wiedzy przyrodniczej na świecie, twórcą filmów przyrodniczych, który z kamerą objechał świat, pokazał nam całe królestwo zwierząt i przeanalizował każdą większą grupę w kontekście roli, jaką odegrała w długim spektaklu życia, od jego początku aż po dzień dzisiejszy.
Jak pisze autor, streszczenie trzech miliardów lat historii na ponad trzystu stronach, a także opisanie w obrębie każdego rozdziału grup zwierząt zawierających dziesiątki tysięcy gatunków, zmusza do znacznych uproszczeń. Jego metodą jest próba dostrzeżenia jednego, najbardziej znaczącego wątku w historii danej grupy, a następnie skoncentrowanie się na prześledzeniu go, ignorując inne kwestie, niezależnie od tego jak kuszące mogłyby się wydawać.
Równolegle z tą pozycją Wydawnictwo Naukowe PWN wprowadza na rynek książkę tego samego autora pt. „Na ścieżkach życia. Historia naturalna zachowania zwierząt” (ISBN: 9788301234157), która powstała równolegle z serialem przyrodniczym o tym samym tytule.