Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Środowisko

Osobowość ma znaczenie, przynajmniej u świtezianki błyszczącej

Liczy się zarówno wygląd, jak i zachowanie. Przy czym samic ważek nie obchodzi jak samce zachowują się wobec wrogów, a tylko wobec nich samych.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Atrakcyjność seksualna to złożone zjawisko. Rywale stający w konkury różnią się od siebie wyglądem i zachowaniem. Badacze starają się jednak zmierzyć, które zmienne odgrywają największą rolę. Zespół pod kierownictwem Marii Gołąb z Instytutu Ochrony Przyrody PAN przyjrzał się pod tym kątem samcom ważki świtezianki błyszczącej.

Badania przeprowadzono w naturze, sprawdzając, którym samcom udało się nakłonić odwiedzające ich terytorium samice do zbliżenia skutkującego złożeniem jaj. Po takim sukcesie – lub jego braku – samce odławiano i mierzono niektóre cechy wiązane w innych badaniach z ważkową męską urodą – długość tułowia i rozmiar plamki na skrzydłach. Cechy osobowości badano wcześniej.

W tym celu badacze wykorzystali różne akcesoria. We wcześniejszych analizach ustalono, że ważki nie zwracają uwagi na ludzi, jeżeli zachowany jest dystans dwóch metrów. Odwagę testowano z użyciem atrapy pliszki siwej, typowego drapieżnika ważek. Agresję wobec konkurentów – podsuwając zawieszonego na wędce samca. Zamieniając w tej roli samca na samicę, badano natomiast strategię zalotów. Ta może polegać na swoistym tańcu i pokazie. Jedne samce starają się przy tym mocniej (a przynajmniej dłużej, co jest bardziej wymierne), inne słabiej i szybko próbują schwycić partnerkę i nakłonić ją do kopulacji. Niektóre w ogóle nie zawracają sobie głowy zalotami i od razu próbują przejść do rzeczy.

Po dwóch sezonach udało się prześledzić losy 87 samców. Okazało się, że osobowość ma znaczenie – im większy nakład pracy w zalotach, tym większym sukcesem się one kończyły. Odwaga czy skłonność do agresji nie miały znaczenia. Miał natomiast rozmiar tułowia – bardziej okazałe samce cieszyły się większym powodzeniem, ale rozrzut wyników był na tyle duży, że wynik ten nie osiągnął progu istotności statystycznej. Istotny natomiast okazał się rozmiar plamki na skrzydłach, ale wbrew oczekiwaniom, samice preferowały mniejsze plamki.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną