Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Środowisko

Inwazja pasożytów na inwazyjną biedronkę

Harmonia axyridis – wcześniej nic jej nie szkodziło i w szybkim tempie stała się naszym pospolitym gatunkiem. Ale ta biedronka z Azji nie jest już w Polsce bezpieczna.

W Polsce mamy 75 gatunków biedronek, w tym najpospolitsze: siedmiokropkę i dwukropkę. W 2006 r. w Polsce stwierdzono siedemdziesiąty szósty gatunek. Pochodzi on z Azji, a jego łacińska nazwa to Harmonia axyridis, po polsku: biedronka azjatycka, znana także jako arlekin (to kalka z angielskiego, w którym nazywa się ją Harlequin ladybird). Jest zmienna, ale najczęściej czerwona z czarnymi kropkami. Na pierwszy rzut oka przypomina nasze najpospolitsze gatunki i bywa z nimi mylona, choć H. axyridis akurat potrafi gryźć ludzi.

Polskie pasożyty nie atakowały jej, więc szybko rozpanoszyła się w naszej przyrodzie. Co więcej, jak donosiło w 2013 r. „Science”, ta inwazyjna biedronka nosi w sobie pasożyta, który jej nie szkodzi. Przenosi go na swoje jaja, a nasze biedronki, zjadając je, zarażają się nim. Nie mają żadnej obrony przed tym pasożytem i giną po dwóch tygodniach.

Teraz, jak mówi dr Piotr Ceryngier z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, biedronkę azjatycką opanowały przynajmniej cztery nasze pasożyty. Pierwszym z nich jest błonkówka. Składa ona jaja w żywych biedronkach. Z jaj wylęgają się pasożyty, które początkowo żywią się komórkami gospodarza. Gdy już są wystarczająco podrośnięte, przy udziale wirusa, paraliżują biedronkę i rozrywają błonę między przednimi, twardymi skrzydłami. Po wydostaniu się na zewnątrz przepoczwarzają się i po około 10 dniach wylatują jako dorosłe owady. Większość biedronek przeżywa to, ale nie jest w stanie przyjmować pokarmu i wkrótce umiera. Harmonia wydawała się na nie odporna, ale teraz już nie jest – błonkówki żerują na niej tak samo jak na innych biedronkach.

Są też trzy inne gatunki pasożytów: grzyb, nicień i roztocz (pajęczak). Nie są one śmiercionośne, ale znacznie osłabiają swojego gospodarza. Zarażone nimi biedronki mają obniżoną płodność i są częściej atakowane przez chorobotwórcze drobnoustroje.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną