Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Struktura

Jak burza Ciarán zepsuła Brytyjczykom herbatę

Wielu mieszkańców Wysp pewien listopadowy dzień zapamięta na długo. Nie tylko dlatego, że poważnie spadło wtedy ciśnienie.

2 listopada 2023 r. burza Ciarán spowodowała znaczący spadek ciśnienia w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, w tym również w Londynie. Pomiary wykazały, że był on rekordowy, a na St. Catherine's Point na wyspie Wight barometry wskazały zaledwie 953,6 hPa.

Wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, zmienia się również temperatura wrzenia wody. Badacze z University of Reading zaobserwowali, że podczas burzy spadła ona o ponad 2 st. C. I miało to skutki praktyczne: wpłynęło na przygotowanie herbaty, czyli codzienny rytuał wielu Brytyjczyków. Podgrzanie wody do jej zaparzenia wymagało nieco mniej energii. Drugi efekt był jednak mniej pozytywny.

W skrócie

Ponieważ wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, spada również temperatura wrzenia wody, zjawisko to było w przeszłości wykorzystywane do pomiaru wysokości. Dziś służą do tego takie instrumenty jak hipsometr i radiosondy, ale takie proste urządzenia jak czajniki też mogą posłużyć do pomiarów.

Herbaciarze doskonale wiedzą, jak ważna przy parzeniu tego napoju jest temperatura wody, bo ma ona wpływ na ekstrakcję garbników i innych związków, które decydują o jej smaku. Brytyjskie Stowarzyszenie Herbaty i Naparów (UK Tea and Infusions Association) zaleca stosowanie wody o temperaturze 98–100 st. Zatem niższa temperatura wrzenia podczas burzy Ciarán sprawiła, że herbata milionów Brytyjczyków w południowo-wschodniej części Wyspy była gorsza niż zazwyczaj.

Zakłócenie w delektowaniu się filiżanką idealnego napoju może wydawać się trywialne, ale podkreśla powiązanie między codziennym życiem a warunkami atmosferycznymi. Co prawda problem pojawia się tylko podczas burzy, ale wizja, że będą one nas nawiedzać coraz częściej, jest całkowicie realna. Brytyjczycy będą więc musieli się pogodzić z tym, że od czasu do czasu ich poranna herbata będzie kiepska.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną