Pulsar - wyjątkowy portal popularnonaukowy Pulsar - wyjątkowy portal popularnonaukowy Shutterstock
Zdrowie

Paraliż nie musi oznaczać wyroku. Pomaga technologia

Zerwane połączenie mózgu z rdzeniem kręgowym może przywrócić nowatorski implant.

Wypadają lub rzucają się z okien, odpadają ze skał podczas górskiej wspinaczki, skaczą do wody głową w dół przeceniając głębokość jeziora. Współczesna medycyna ratuje im życie, ale przynajmniej połowa ofiar takich wypadków traci władzę nad swoim ciałem. Kiedy dochodzi do urazu rdzenia kręgowego przepływ informacji między mięśniami a mózgiem ulega przerwaniu. Potrzeba wielu wyrzeczeń i naprawdę ciężkiej pracy, aby odzyskać samodzielność. W wielu przypadkach jest to jednak niemożliwe.

O zaawansowanych pracach nad implantem, który takim osobom przywracałby sprawność, przygotowywanym w firmie Neuralink Elona Muska, pisaliśmy w pulsarze na początku tego roku. Teraz w czasopiśmie „Nature” ukazuje się praca opisująca efekty zastosowania interfejsu mózg-kręgosłup, dzięki któremu osoba z paraliżem może chodzić.

Czytaj w pulsarze:

Mózg można leczyć bez otwierania czaszki

Chory i jego rodzina zawsze będą woleli operacje mniej inwazyjne. Współczesna neurochirurgia może im ten komfort zapewnić.

Autorzy na kilkunastu stronach bardzo dokładnie przedstawili wszystkie zalety nowatorskiego urządzenia, którego głównym elementem jest umieszczony pod czaszką implant, składający się z 64 platynowo-irydowych elektrod o wymiarach 4 x 4,5 mm. Dzięki nim odbywa się stymulacja obszarów mózgu i rdzenia kręgowego zaangażowanych w chodzenie. Cyfrowe połączenie poprawia kontrolę nad amplitudą aktywności mięśni oraz przywraca bardziej naturalną kontrolę nad utrzymywaniem ciała w pozycji spionizowanej.

System badano przez ponad rok u pacjenta, który bez nadzoru samodzielnie stosował go w swoim domu i odzyskał niemal pełną kontrolę nad ruchami nóg (wchodził po schodach, a nawet mógł pokonywać przeszkody). Ponadto poprawiły się wyniki jego neurorehabilitacji – zaczął poruszać się o kulach nawet przy wyłączonym interfejsie. Ten zaś pozostał niezawodny przez cały okres użytkowania.

„Nasza koncepcja cyfrowego mostu między mózgiem a rdzeniem kręgowym może pomóc w usprawnieniu leczenia deficytów ruchowych spowodowanych zaburzeniami neurologicznymi” – oświadczyła w podsumowaniu Grégoire Courtine z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii, która stała na czele międzynarodowego zespołu pracującego nad tym obiecującym urządzeniem.


To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Jeśli z niej korzystasz, powołaj się na źródło, czyli na www.projektpulsar.pl. Dziękujemy.