Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Mózgi dzieci z „trudnych” ciąż rozwijają się szybciej

Przyspieszone dojrzewanie to mechanizm adaptacyjny, który skutkuje negatywnymi konsekwencjami w późniejszym życiu.

Zły stan zdrowotny i psychiczny ciężarnej źle wpływa na rozwój płodu – to żadna nowość. Jednak międzynarodowy zespół uczonych dowiódł właśnie, że ta zależność może sięgać znacznie dalej, niż przypuszczano. Badacze przeanalizowali sytuację ponad pół tysiąca kobiet w ciąży, a potem przebadali ich dzieci w trzech turach: gdy miały 4,5, 6 i 7,5 lat. Okazało się, że jeśli matki doświadczały w ciąży znaczących trudności życiowych – depresji, chorób metabolicznych czy nawet problemów rodzinnych lub finansowych – to mózgi ich potomków rozwijały się nienormatywnie. Dochodziło u nich do paradoksalnego przyspieszenia dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego. Obwody nerwowe „specjalizowały się” wcześniej, niż u neurotypowych rówieśników i pracowały tak, jak powinny funkcjonować dopiero w późniejszym wieku.

Kłopot w tym, że mózg człowieka wcale nie powinien rozwijać się szybciej – zauważają autorzy badań, którzy wyniki swojej pracy opublikowali na łamach „Nature Mental Health”. Wczesne dzieciństwo to przede wszystkim okres neuroplastyczności oraz uczenia adaptacyjnego. Zbyt wczesna „stabilizacja” procesów kognitywnych nie służy rozwojowi poznawczemu. Mózgi przebadanych przez naukowców dzieci w życiu prenatalnym otrzymywały sygnały, że środowisko, w jakim przyjdzie im funkcjonować, jest trudne, wymagające. Dlatego weszły na ścieżkę rozwojową, która zwiększała ich szansę przetrwania: mniej beztroskiego dzieciństwa, więcej dojrzałości neuronalnej.

„Ten przyspieszony wzorzec rozwoju mózgu jest prawdopodobnie mechanizmem adaptacyjnym – zauważają autorzy pracy. Chociaż ma zabezpieczać przed przeciwnościami losu, jego konsekwencje są w dłuższej perspektywie negatywne”. Dzieci, u których doszło do – jak to ujęli uczeni – zmniejszenia pewnego okna rozwojowego, są w późniejszym życiu bardziej narażone na zaburzenia zdrowia psychicznego i mają mniejsze zdolności poznawcze niż rówieśnicy.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną