Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Nowotwory: bakterie w przerzutach nowym celem terapii?

Naukowcy z Netherlands Cancer Institute stwierdzili, że drobnoustroje stymulują rozwój guzów lub są powiązane z gorszą odpowiedzią na immunoterapię.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W naszych ciałach żyją miliardy mikroorganizmów: bakterie, wirusy i grzyby. Potrzebujemy ich, a one potrzebują nas. Pod tym względem do tej pory najwięcej wiadomo o mikrobiocie zasiedlającej jelita, która pomaga trawić pokarm, współpracuje z naszym układem odporności, wspomaga odchudzanie i poprawia nastrój.

Ci mali współmieszkańcy zasiedlają jednak także tkanki poza przewodem pokarmowym. Wykrywane są na przykład w nowotworach. W jaki sposób przedostają się do guza i co dokładnie tam robią? Wciąż trudno powiedzieć. A to sprawia, że nie jest jasne, jak ważną funkcję odgrywają w przebiegu choroby i jaki mają wpływ na efekty leczenia. Czy różna odpowiedź na terapię, często obserwowana wśród pacjentów chorujących nawet na ten sam typ nowotworu, może być determinowana właśnie obecnością jakiegoś szczególnego gatunku bakterii?

Odpowiedź na to pytanie postanowiły znaleźć grupy badawcze Emile'a Voesta i Lodewyka Wesselsa z Netherlands Cancer Institute, które w czasopiśmie „Cell” publikują wyniki swoich obserwacji po zmapowaniu gatunków drobnoustrojów obecnych w przerzutach nowotworowych.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: A pan-cancer analysis of the microbiome in metastatic cancer

W tkankach pobranych z ponad 4 tys. przerzutów pochodzących z 26 rodzajów raka badacze przeanalizowali materiał genetyczny, aby zobaczyć, jakie są tam ludzkie komórki i jakie bakterie. Zgromadzili mnóstwo danych, które następnie opracowali komputerowo.

„Zaskoczyło nas to, że nie tylko przerzuty z raka jelita grubego zawierają dużo bakterii” – mówi jeden z badaczy dr Thomas Battaglia. Akurat okrężnica, zdrowa czy chora, zawiera ich mnóstwo (ciężar mikrobioty jelitowej szacowany jest na ok. 0,5–1 kg). Można się więc było spodziewać, że wraz z komórkami rakowymi migrują one do innych narządów i pozostają w przerzutach. Naukowcy odkryli je jednak również przy okazji nowotworów pochodzących np. z płuc. Pacjenci z Fusobacterium obecnymi w przerzutach gorzej reagowali na immunoterapię niż osoby, u których tej bakterii nie znaleziono. „Zauważyliśmy również, że im bardziej zróżnicowana była społeczność patogenów, tym aktywniejsze stawały się komórki nowotworowe” – stwierdza dr Battaglia.

A współautorka pracy dr Iris Mimpen dodaje: „Nasze analizy wskazują tropy w poszukiwaniach nowych form leczenia, skierowanego przeciwko bakteriom, które mogą współpracować z nowotworami i napędzać ich rozwój” .


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną