Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Otępienie czołowo-skroniowe: aplikacja pomoże w diagnozie

Narzędzie opracowane przez naukowców z University of California wykrywa nie tylko wczesne objawy tego rodzaju demencji, lecz także nosicieli specyficznych genów, u których problemy mogą się dopiero pojawić.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Otępienie czołowo-skroniowe jest rodzajem demencji, który może się pojawić już w piątej lub szóstej dekadzie życia człowieka. To znacznie wcześniej niż typowa dla schorzeń neurodegeneracyjnych choroba Alzheimera. Nie tylko dlatego trudno je rozpoznać – nie ma żadnego biomarkera we krwi ani w płynie mózgowo-rdzeniowym, na podstawie którego można by postawić diagnozę. A zmienione zachowanie pacjentów jest przez bliskich interpretowane raczej jako efekt problemów psychicznych, a nie neurologicznych. Wszystko w takich przypadkach jest na opak: cichych i spokojnych ludzi choroba przemienia w awanturników, uchodzących za duszę towarzystwa – w samotników.

O otępieniu czołowo-skroniowym zrobiło się głośno na początku 2023 r., kiedy rozpoznano go u dotkniętego afazją znanego amerykańskiego aktora Bruce’a Willisa. O niepokojących objawach, które wyłączyły go z zawodowego życia, rozpisywano się już rok wcześniej. Tyle czasu trzeba było, by uzyskać wiarygodne rozpoznanie. Naukowcy z University of California w San Francisco chcieliby przyspieszyć ten proces u pacjentów i ich zdaniem świetnie nadaje się do tego stworzone przez nich narzędzie. Testy poznawcze, które służą do diagnozowania tej formy otępienia w gabinetach neuropsychologów, dostosowali do wymogów aplikacji mobilnej i odkryli, że są tak samo skuteczne jak wtedy, gdy badanie przeprowadza się w tradycyjny sposób.

Nie ma na razie planów publicznego udostępnienia aplikacji, ale może okazać się ona przydatna w szybszym wynajdowaniu osób w średnim wieku z predyspozycjami do tej choroby i z jej pierwszymi symptomami, aby następnie móc im zaproponować udział w badaniach klinicznych nowych leków. Z taką rekrutacją jest obecnie duży problem: eksperymentalne preparaty mogą przynieść korzyść jedynie we wczesnych stadiach, a skoro na tym etapie diagnozuje się ją rzadko, uczestników takich badań jest niewiele.

Jak czytamy w „JAMA Network Open”, w toku lub w fazie planowania jest obecnie ponad 30 badań klinicznych związanych z otępieniem czołowo-skroniowym. Tylko jedno ma w tej chwili realne szanse na pozytywny finał, czyli zatwierdzenie pierwszego leku spowalniającego postęp niektórych objawów otępienia u nosicieli specyficznych genów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną