Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Zdrowa psychika wydłuża życie

To wniosek wynikający z analizy danych medycznych od 37 tys. do 2,4 mln osób. Badacze podpowiadają także, co może w osiągnięciu takiego celu pomóc.

Zdrowie psychiczne oraz fizyczne są ze sobą ściśle związane – to nic nowego. W ostatnich latach liczne badania dowodziły, że zależność pomiędzy tym, jak funkcjonuje mózg i tym, jak działają inne organy, jest dwukierunkowa. Z jednej strony przewlekłe choroby znacząco pogarszają samopoczucie i zwiększają ryzyko choćby depresji. Z drugiej – problemy psychiczne predysponują do schorzeń somatycznych, np. sercowo-naczyniowych.

Autorzy badań, które ukazały się właśnie w „Nature Human Behaviour”, postanowili ten związek jeszcze bardziej skonkretyzować. Sprawdzili, czy zdrowie psychiczne i samopoczucie przekładają się na długowieczność. Okazało się, że osoby o zdrowej psychice, wysokim poziomie satysfakcji z życia i tzw. pozytywnym afekcie nie tylko żyją dłużej, ale też starzeją się „zdrowiej”. Czyli uporczywe dolegliwości podeszłego wieku dopadają je później i są wyrażane słabiej, niż u tych osób, które doświadczają problemów psychicznych.

Aby dojść do swoich wniosków badacze przeanalizowali dane medyczne od 37 tys. do 2,4 mln osób (rozstrzał tych wartości wynika m.in. z tego, że na temat poszczególnych podgrup uczeni dysponowali nieco innym zestawem danych, dlatego do niektórych analiz mogli włączyć więcej, a do niektórych mniej). I nie zatrzymali się na samym tylko odnalezieniu związków przyczynowo-skutkowych. Postanowili poszukać również rozwiązań.

W tym celu sformułowali 106, jak to określili, mediatorów. Czyli czynników, które modyfikują stan zdrowia psychicznego. Do testowanych parametrów zaliczyli zarówno wskaźniki fizjologiczne (np. ciśnienie krwi, profil lipidowy, profil glukozowy), zmienne związane ze stylem życia (np. spożywanie alkoholu, palenie, aktywność fizyczna, izolacja społeczna), jak i cechy zdrowia somatycznego (np. choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, schorzenia układu pokarmowego). Udowodnili, że ktoś, kto nie jest w stanie zmodyfikować wszystkich aspektów swojego życia, powinien sobie „dawkować” przynajmniej wybrane mediatory. Na przykład, jeśli ma problem z rzuceniem nałogów, to powinien zredukować czas spędzony na siedząco. A jeśli nie jest w stanie zwiększyć poziomu aktywności fizycznej, to powinien zapobiegać izolacji społecznej i dbać o zdrową dietę, itd.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną