Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Na serce z niewydolnością można przypiąć łatkę

Pierwszy udany przeszczep świńskiej wątroby do organizmu człowieka
Zdrowie

Pierwszy udany przeszczep świńskiej wątroby do organizmu człowieka

Eksperymentalna operacja wykonana przez chińskich naukowców daje nadzieję pacjentom zmuszonym do długiego oczekiwania na narząd od ludzkich dawców.

Metoda zaprezentowana w „Nature” wydaje się pozbawiona wad, które mają wszystkie stosowane dotychczas. W każdym razie tak sugerują wstępne badania przedkliniczne prowadzone u makaków i pilotażowy projekt kliniczny.

Niewydolność serca dotyka ok. 56 mln ludzi na świecie. W krajach rozwiniętych zachorowalność na to schorzenie – a konkretnie odsetek populacji, która została zdiagnozowana – wynosi od 1 do 14 proc. Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia niewydolności, ale żadna z nich nie jest pozbawiona wad – zauważa niemiecko-amerykański zespół uczonych, który właśnie opublikował na ten temat pracę w „Nature”.

Na przykład, u pacjentów w zaawansowanym stanie skuteczna może być transplantacja, ale liczba organów do przeszczepu jest ograniczona. Jeśli są one dostępne, biorca narządu musi przyjmować leki immunosupresyjne, które nie są obojętne dla zdrowia i jakości życia – wyjaśniają autorzy pracy. W niektórych przypadkach można rozważyć wszczepianie syntetycznych urządzeń wspomagających pracę serca – te jednak są kosztowne i nie każdy kwalifikuje się do ich stosowania. Podejmowano również próby implementowania na uszkodzone fragmenty serca kardiomiocytów, czyli komórek mięśnia sercowego. Ta procedura wiązała się jednak z niską skutecznością (komórki rzadko przyjmowały się w zadowalającym stopniu) i wysokim ryzykiem skutków ubocznych, takich jak powstawanie guzów w miejscu wszczepienia czy arytmie.

Nowa metoda leczenia zaprezentowana w „Nature” wydaje się pozbawiona powyższych wad – w każdym razie tak sugerują wstępne badania przedkliniczne prowadzone u makaków i pilotażowy projekt kliniczny wykonany u jednego pacjenta ludzkiego. Nowatorska technika polega na tworzeniu tzw. łatek sercowych – fragmentów zdrowej tkanki wszczepianych wprost na uszkodzone miejsca. Są one wytwarzane z pluripotentnych komórek macierzystych, które mogą różnicować się w niemal dowolny typ komórki – w tym wypadku w kardiomiocyty.

Łatki sercowe wykonane z tego materiału nie prowadzą do powstawania guzów i nie wywołują arytmii – wykazały dotychczasowe testy. Mają też zdolności regeneracyjne, dlatego ich możliwości kliniczne znacząco wykraczają poza to, co były w stanie zaoferować wcześniejsze metody. Obiecujące wyniki uzyskane w dotychczasowych testach sprawiły, że niemiecko-amerykański zespół otrzymał już pozwolenie na uruchomienie badań klinicznych prowadzonych na szerszą skalę.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.