Reklama
Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Czy w upalne dni i noce zniekształca się czas?

Poradnik: Gdy ciepło staje się wrogiem
Zdrowie

Poradnik: Gdy ciepło staje się wrogiem

Zmiany klimatyczne to nie tylko topniejące lodowce, susze i powodzie. Podwyższone temperatury oznaczają realne zagrożenie dla zdrowia. [Artykuł także do słuchania]

Skoro w wysokich temperaturach tempo procesów biochemicznych wzrasta, to czy zegar biologiczny przyspiesza? To pytanie stało się punktem wyjścia do badań opublikowanych w „PLOS Computational Biology”.
Z ostatniej chwili|||Z ostatniej chwili

W przyrodzie kolor wściekle żółty bywa stosowany ku przestrodze (patrz: liściołaz żółty) czy jako kamuflaż (patrz: modliszka storczykowa). W Pulsarze natomiast – to sygnał końca embarga, które prestiżowe czasopisma naukowe nakładają na publikowane przez badaczy artykuły. Tekst z żółtym oznaczeniem dotyczy więc doniesienia, które zostało upublicznione dosłownie przed chwilą.

Uczeni przedstawili w swojej publikacji nieco zawiły, ale oryginalny, tok myślenia. Jest on następujący: kiedy temperatura ustroju wzrasta, zachodzące w nim procesy biologiczne przyspieszają (zależność tę opisuje wiele reguł chemii, fizyki i farmakokinetyki). A ponieważ aktywność genów regulujących cykl dobowy bazuje na reakcjach biochemicznych, to tempo tych procesów jest również zależne od ciepłoty otoczenia. W takim razie podczas upałów regulatory zegara biologicznego powinny zwiększać szybkość działania. To by oznaczało, że w gorące dni i noce biologiczny czasomierz przyspiesza. A jednak zarówno latem, jak i zimą cykl dobowy trwa 24 godz. Dlaczego?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, badacze przeprowadzili serię eksperymentów, w których analizowali mRNA w komórkach. Cząsteczki te są „posłańcami” genów – przekazują nadrzędne rozkazy dotyczące produkcji białek. Ich duża ilość w komórce oznacza, że przypisane im geny były bardzo aktywne.

Uczeni sprawdzili, jak wzrasta i spada ilość mRNA powiązanego z tymi sekwencjami DNA, które regulują cykl dobowy. Okazało się, że w czasie upałów stężenie mRNA rzeczywiście rosło bardzo szybko, za to spadało znacznie wolniej niż w niskich temperaturach. W ten sposób organizm kompensował wzrost ciepłoty i utrzymywał stabilny cykl dobowy nawet w czasie upałów.

Autorzy projektu potwierdzili istnienie tego efektu u myszy oraz muszek owocowych. Nie ma pewności, czy takie same procesy regulacyjne występują u ludzi. Należy się jednak spodziewać, że również organizm człowieka jest wyposażony w liczne mechanizmy stabilizujące cykl dobowy w zmiennych temperaturach środowiska.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną