Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Struktura

Papiernie do zamknięcia, czyli o fabrykowaniu publikacji

Predatory w ataku, czyli jak czasopisma drapieżne opanowują ekosystem nauki
Struktura

Predatory w ataku, czyli jak czasopisma drapieżne opanowują ekosystem nauki

Nagabują, kręcą, mamią i manipulują. I przyjmą do druku niemal każdą pracę – pod warunkiem że badacz za to zapłaci.

Wszyscy jesteśmy drapieżnikami. Polemika z Wojciechem Mikołuszką („Predatory w ataku”)
Opinie

Wszyscy jesteśmy drapieżnikami. Polemika z Wojciechem Mikołuszką („Predatory w ataku”)

Czasopisma, które chcą zarabiać na publikacjach artykułów naukowych, nie są dla nauki żadnym zagrożeniem. Zapewne pozytywnie przyczynią się do jej rozwoju. Problem tkwi gdzie indziej.

Wiley – jeden z największych na świecie wydawców czasopism naukowych – ogłosił likwidację 19 tytułów w związku z podejrzeniami o masowe fałszerstwa.

Nie jest to pierwszy problem amerykańskiego wydawcy z wiarygodnością. Dwa lata temu musiał wycofać z bazy ponad 11 tys. tekstów, których autentyczność budziła poważne wątpliwości.

Problem lawinowo rosnącej liczby sfabrykowanych badań od lat narasta. Oszustwa wiążą się z działalnością tzw. „papierni”, czyli firm, masowo produkujących artykuły napisane np. za pomocą sztucznej inteligencji. Sprzedają one swoje usługi tym, którzy chcą mieć na koncie punktowaną publikację i przyspieszyć swoją karierę. Częścią procederu są również „czasopisma drapieżne”, które publikują wszystko, co zostanie do nich przysłane (o ile autor uiści opłatę), nie przestrzegając przy tym standardów oceny eksperckiej (brak recenzji).

Autorzy badania opublikowanego w ubiegłym roku na platformie medrxiv oszacowali, że w 2020 r. prawie 25 proc. wszystkich artykułów w czasopismach medycznych (szczególnie tych dotyczących neurobiologii) zostało sfałszowanych bądź splagiatowanych.

Dziennikarze badający temat „papierni” wskazują, że największym źródłem nieuczciwych praktyk są Chiny, gdzie presja na publikowanie jest największa. Na przykład niektóre tamtejsze szpitale wymagają, aby lekarze legitymowali się określoną liczbą punktowanych artykułów. (Według „Nature Index” w 2023 r. Państwo Środka pierwszy raz wyprzedziło Stany Zjednoczone pod względem całościowej ich liczby).

Zdaniem autorów cytowanego badania oszustwa są przyczyną marnotrawstwa pieniędzy i spowolnienia postępu w badaniach. Przede wszystkim jednak godzą w społeczne zaufanie do nauki.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną