Internet i komunikacja
Technologia
Google kończy 25 lat. I ma poważne dylematy
Ta skromna firma niespodziewanie wyrosła na globalną korporację. Zbyt wielką, żeby upaść, ale czy nie za powolną, by nadążyć za wyzwaniami sztucznej inteligencji?
Edwin Bendyk
1 września 2023
Kosmos
NASA+, czyli cały kosmos na naszych ekranach
Jeszcze w tym roku planowany jest debiut serwisu streamingowego NASA+ z transmisjami na żywo oraz innymi treściami przygotowanymi przez zespół amerykańskiej agencji kosmicznej. A to wszystko bez reklam i obowiązkowej subskrypcji.
sw, pulsar
9 sierpnia 2023
Technologia
Konflikt pokoleń rozgrywa się na TikToku
Jaki stosunek młodzi użytkownicy platformy z filmikami mają do baby boomers? Sprawdzili to naukowcy z Singapuru.
Marcin Rotkiewicz
2 sierpnia 2023
Struktura
Jak ma na imię ojciec dzieci Sebastiana, czyli czego czat nie czuje
Pomimo wysokiego IQ ChatGPT zawodzi w zadaniach, które wymagają prawdziwie ludzkiego rozumowania lub rozumienia świata fizycznego i relacji społecznych.
Eka Roivainen
1 sierpnia 2023
Człowiek
Dziel, nakręcaj, sprzedawaj, czyli jak zarabiają na nas i jak nas zmieniają sieci społecznościowe
Facebook ma 3 mld użytkowników; ponad 2 mld pozyskały YouTube, WhatsApp oraz Instagram. Chińskie WeChat i TikTok mają ponad milion zainteresowanych, wiele innych, w tym Twitter – pół miliona. Aby utrzymywać tak dużą i kosztowną infrastrukturę, obsługującą setki milionów i miliardy użytkowników, potrzeba bardzo dużych pieniędzy. Skąd je brać?
Jakub Chabik
1 lipca 2023
Technologia
Egzamin dojrzałości, czyli na jaką ocenę zasłuży w szkole sztuczna inteligencja
Upowszechnienie SI może być przewrotem kopernikańskim dla całych systemów oświatowych. Trzeba tylko zdecydować, jak teraz sprawdzać wiedzę i samodzielność, a przede wszystkim, kto i jak ma uczyć.
Joanna Cieśla
1 czerwca 2023
Technologia
Łazienka w wersji smart
Rozwój technologii nie ominął łazienki. Już dziś w wielu domach tworzymy własne odmiany spa. Coraz częściej łazienki są też naszpikowane elektroniką.
Mirosław Dworniczak
1 czerwca 2023
Człowiek
W bańkach informacyjnych zamykamy się sami
Wbrew obiegowej opinii ludzie nie polegają na tym, co podsuwają im algorytmy. W swoich przekonaniach i poglądach utwierdzają się w mniej wyszukany sposób.
Marcin Rotkiewicz
24 maja 2023
Struktura
Przejawy kreatywnego myślenia sztucznej inteligencji mogą być iluzją
Według naukowców ze Stanford University niektóre przejawy aktywności SI są interpretowane błędnie. Niewykluczone, że rzekome przebłyski jej autonomii są artefaktem metod testowania.
Olaf Szewczyk
12 maja 2023
Technologia
Sztuczna inteligencja podejrzała ludzkie myśli
Duży model językowy, na którym opiera się ChatGPT, połączony z funkcjonalnym rezonansem magnetycznym przewidział, jakie zdania powstaną w głowach ochotników. Czy taka technologia umożliwi włamywanie się do mózgów?
Marcin Rotkiewicz
8 maja 2023
Książki
Pulsar patronuje. Książka: Gerd Gigerenzer, „Zdrowy umysł w sieci algorytmów”
Wyobraźmy sobie, że pewna kawiarnia pozbyła się całej konkurencji przez to, że oferuje darmową kawę, więc nie mamy innego wyboru niż umawiać się właśnie tam. Podczas gdy rozkoszujemy się miłymi rozmowami z przyjaciółmi, zamontowane w stołach podsłuchy i kamery dokładnie monitorują nasze konwersacje i rejestrują, z kim siedzimy.
pulsar
4 maja 2023
Technologia
Komórki nerwowe zamiast krzemu i mamy żywy komputer?
Naukowcy nauczyli mysie komórki macierzyste tego, co potrafią sztuczne sieci neuronowe. To pomysł rodem z filmów SF? Niekoniecznie.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 maja 2023
Człowiek
Pulsar patronuje: Wybrano najlepszych łowców fałszywych informacji
Student ekonomii z Uniwersytetu Gdańskiego, studentka dziennikarstwa z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i student psychologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami 2. edycji ogólnopolskiego akademickiego konkursu fact-checkingowego „Detektor”.
sw, pulsar
30 kwietnia 2023
Technologia
I wojna bitowa, czyli dlaczego Rosja nie może wygrać cyberstarcia z Ukrainą
Czy sprawdziła się teza, że w wojnach XXI w. najgroźniejsi będą programiści, a najpotężniejszą amunicją kod?
Olaf Szewczyk
25 kwietnia 2023
Technologia
Kontrolowana eksplozja SI? Zawracanie kijem Wisły
Apele o wstrzymanie kontrowersyjnych badań naukowych mają długą tradycję. Ale sukces moratorium na eksperymenty z DNA niekoniecznie da się powtórzyć w przypadku sztucznej inteligencji.
Marcin Rotkiewicz
6 kwietnia 2023
Technologia
Ostrzeżenie przed SI na spalonym
Apel Muska, Wozniaka i Harariego o wstrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji spotkał się z silnym odzewem. Tyle że nieco innym niż spodziewali się autorzy. Podważono wszystko. Od prawdziwości podpisów po szczerość intencji.
Olaf Szewczyk
4 kwietnia 2023
Technologia
Najważniejsze wyróżnienie świata informatyki dla twórcy Ethernetu
Nagrodę Turinga za rok 2022 otrzymał – wreszcie – Bob Metcalfe. Człowiek, bez którego pracy nie moglibyście czytać teraz tych słów.
Olaf Szewczyk
31 marca 2023
Technologia
Nowy raport o technologiach: Im Chiny są bliżej celu, tym więcej przeszkód muszą pokonać
Państwo Środka uzyskało przewagę w wielu dziedzinach badań związanych z rozwojem gospodarki i obronności. Do prawdziwej dominacji w technologicznym wyścigu jeszcze jednak daleko.
Edwin Bendyk
13 marca 2023
Technologia
Komputer Alto, czyli przyszłość nadeszła 50 lat temu
Ten komputer zmienił komunikację między maszyną a człowiekiem. Ale dziś zwiastowana przez niego rewolucja przybrała paradoksalny, niepokojący kształt.
Edwin Bendyk
1 marca 2023
Technologia
ChatGPT, czyli komu zagraża ekspansja sztucznej inteligencji
Premiera inteligentnego czatbota odbyła się w listopadzie 2022 roku, ale już widać, ile jego pojawienie się zmieni w naszym życiu. Dla niektórych szybko stał się kumplem/kumpelką albo pomocnikiem w różnych – ludzkich, wydawałoby się – sprawach. Ma on jednak swoje ciemniejsze strony.
Olaf Szewczyk
15 lutego 2023
Reklama
Reklama