Człowiek
Wakacje od rzeczywistości
W czasach, kiedy Google Earth pokazuje zdjęcia większości powierzchni Ziemi, a nawet kawałek Marsa, zobaczenie odległych krain przestaje być najważniejszym powodem podróżowania. Turystom coraz częściej chodzi o to, żeby przeżyć coś nie z tej ziemi.
Magdalena Nowicka-Franczak
Środowisko
Śmierdząca sprawa. O pożytku z gazów jelitowych
Mogą posłużyć jako środek komunikacji, sposób na odstraszanie wroga czy po prostu na załatwienie go. Czasami jednak prowadzą do śmierci własnego producenta.
red.
Człowiek
Leśni ludzie, czyli współczesne życie Pigmejów
Pigmeje od zawsze żyli w basenie Konga – aż pojawiła się cywilizacja i ochrona przyrody.
Jerome Lewis
Kosmos
Gwiazdy neutronowe – najdziwniejsze obiekty w kosmosie
Wnętrza gwiazd neutronowych – najbardziej gęsta forma materii we Wszechświecie – od dawna stanowią dla naukowców zagadkę, którą być może uda się już niedługo rozwiązać.
Clara Moskowitz
Człowiek
Malarstwo – tajemnice warsztatu, który bywał zabójczy
Najistotniejszy w malarstwie jest oczywiście artysta i jego wizja. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma powstać dzieło, niezbędne stają się też odpowiednie tworzywa oraz technika malowania.
Mirosław Dworniczak
Środowisko
Niech przemówią krokodyle
Podsycane emocjami badania nad siłą zgryzu u krokodyli i ich krewnych odsłaniają tajemnice sukcesu ewolucyjnego tej grupy zwierząt.
Gregory M. Erickson
Środowisko
Sześcionodzy obcy, czyli owadzia cywilizacja na Ziemi
Marzymy o podróży na inne planety i odkryciu pozaziemskich cywilizacji. Tak naprawdę te obce cywilizacje mamy u nas na Ziemi. Owady nauczyły się wielu rzeczy, zanim pojawił się człowiek. Rozpoznają swoje twarze. A ich zmysły i zachowania są fascynujące.
Anne Sverdrup-Thygeson
Środowisko
Szok i przerażenie. Wszystko, czego nie wiecie o strętwach
Badania sposobów wykorzystywania elektryczności przez strętwy przyniosły wiele zaskakujących wniosków.
Kenneth C. Catania
Reklama
Technologia
Jazda bez trzymanki, czyli opowieść o rowerowych wynalazkach
Elektryczne koła, laserowe lampki, kierownice z nawigacją, atakujące złodzieja zabezpieczenia – to pomysły wynalazców, którzy dwoją się i troją, aby uatrakcyjnić czy uprzyjemnić jazdę rowerem oraz uczynić ją bezpieczniejszą. Dzięki ich koncepcjom zwykły jednoślad z lampką i dzwonkiem może niedługo sprawiać wrażenie pojazdu zabytkowego.
Marek Matacz
Środowisko
Zwierzę zwierzęciu oszustem bywa
Wydają fałszywe dźwięki ostrzegawcze, by zdobyć smaczny kąsek. Wabią ofiary sugerując, że są innej płci. A nawet udają orgazm. Homo sapiens nie jest jedynym gatunkiem, który oszukuje. W świecie zwierzęcym nieuczciwość jest powszechna.
Barbara J. King
Technologia
Walcząc o oddech. O urządzeniach ratujących życie
Oddychamy cały czas. W zasadzie ignorujemy tę czynność, przynajmniej do czasu, gdy coś zaczyna szwankować. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje szeroką gamą metod i urządzeń, które wspomagając oddech, ratują nam życie.
Mirosław Dworniczak
Struktura
Pirotechnika to nie tylko efektowne fajerwerki
Zwykle kojarzymy pirotechnikę z zabawą, efektownymi barwnymi fajerwerkami rozświetlającymi niebo. Tymczasem jest ona nieodłącznym elementem naszego życia – często ratuje je, ale bywa też, że je odbiera, choć akurat to zdarza się najczęściej w wyniku błędów ludzkich.
Mirosław Dworniczak
Człowiek
Te trudne dni. Tajemnice menstruacji
Odwieczne tabu związane z menstruacją przyczyniło się do braku badań, jak działają cykle w organizmie kobiety, co ma poważne konsekwencje zdrowotne.
Virginia Sole-Smith
Człowiek
Co naprawdę jedli nasi przodkowie?
Mikroskopijne zadrapania na kopalnych zębach zdradzają sekrety pradawnej kuchni – i pokazują, jak zmiany klimatu kształtowały naszą ewolucję.
Peter S. Ungar
Człowiek
My i nasze rzeczy. O więzi z przedmiotami
Gdy słabnie emocjonalne bezpieczeństwo, może wzmocnić się nasza więź z przedmiotami.
Francine Russo
Technologia
Zagadki siły nośnej
Nikt nie potrafi przystępnie wyjaśnić, dlaczego samoloty latają.
Ed Regis
Reklama
Człowiek
Siła ruchów sprawiedliwości społecznej
Black Lives Matter przejmuje pałeczkę od Civil Right Movement.
Aldon Morris
Człowiek
Jak pokonać apetyt
Czy operacje bariatryczne modyfikują interakcje pomiędzy mózgiem i układem pokarmowym?
Bret Stetka
Struktura
Jak plagi kształtowały świat
DNA bakterii i wirusów, odnajdywany w szczątkach ludzkich, wskazuje, jak patogeny przyczyniały się do obalania imperiów i zmian cywilizacyjnych.
James P. Close
Człowiek
Wstydliwa historia bielizny
Bielizna to część garderoby tak bardzo wstydliwa, że dawne teksty praktycznie na jej temat milczą. Także w źródłach ikonograficznych jest zazwyczaj ukryta pod odzieżą wierzchnią. Przez całe wieki była niemalże zbroją chroniącą przed pokusami ciała, a zmieniano ją częściej, niż się myto.
Katarzyna Sokołowska
Środowisko
Życiodajne wulkany
Jak powstało życie na naszej planecie? Czy dotarło do nas z odległej galaktyki? A może narodziło się we wnętrzu Ziemi lub powstało na dnie oceanów? Z badań wynika, że prawda może być zupełnie inna. Zarówno testy laboratoryjne, jak i terenowe wskazują, że pierwsze komórki powstały w powierzchniowych źródłach termalnych powiązanych z pierwotnymi wulkanami.
Justyna Jońca
Środowisko
Muchy, muszki i…
Sporo owadów nazywamy muchami. Ale przecież znacznie się one od siebie różnią zarówno wyglądem, jak i zachowaniem. Przez niektóre chorujemy, inne uprzykrzają nam życie. Jeszcze inne zachwycają nas wyglądem i sprawnością. Są też i takie, które przysłużyły się nauce.
Marek W. Kozłowski
Zdrowie
Korzyści ze śliny
O ślinie myślimy rzadko, chyba że zaczyna nam zasychać w ustach. Tymczasem ten płyn ustrojowy jest nie tylko niesamowicie istotny dla naszego układu pokarmowego, ale też może być bardzo ważnym materiałem do diagnostyki.
Mirosław Dworniczak
Środowisko
Twardziel z Antarktydy. Skoczogonki przetrwały miliony lat
Maleńkie sześcionogie zwierzę przetrwało w skrajnie surowym klimacie Antarktydy co najmniej 30 faz ekstremalnych ochłodzeń. Naukowcy próbują się dowiedzieć, jak mu się to udało.
Douglas Fox
Reklama
Środowisko
Włoski, szopy i szczeciny. Futro - jaka jest jego rola?
Ten ewolucyjny wynalazek ssaków pozwolił im zasiedlić każde, nawet najbardziej niegościnne miejsce na Ziemi. Chroni przed zimnem, kurzem, wilgocią i drapieżnikami. Odbija szkodliwe promieniowanie słoneczne i jest nośnikiem zapachu. Pomaga także podczas zdobywania pożywienia i informuje o płci, wieku, a nawet zdrowiu czy stanie emocjonalnym. /Z archiwum WiŻ/
Radosław Kożuszek
Środowisko
Śmierć a zanieczyszczenie środowiska
Czy zastanawiali się Państwo, jakie są koszty ekologiczne pochówku?
Sue Black
Człowiek
Perfumy: jak na nas działają
Woń drogich perfum to symbol luksusu. Co prawda dziś ładnie pachnieć może niemal każdy, ale w przeszłości to właśnie chmura wonnego aromatu odróżniała biedaka od bogacza, człowieka cywilizowanego od barbarzyńcy, śmiertelnika od boga.
Agnieszka Krzemińska
Zdrowie
Jedzenie na dopingu. O fałszowaniu żywności
Ryby i mięso odświeżane formaliną do balsamowania zwłok, czarny pieprz z proszku wydobytego z baterii czy papryka z roztartej cegły to tylko kilka przykładów kreatywności fałszerzy żywności. Podziemny rynek takich substancji kwitnie od lat.
Kamil Nadolski
Struktura
Złoty fallus. O „grobie złotego penisa” na cmentarzysku w Warnie
Cmentarzysko w bułgarskiej Warnie słynie z tysięcy złotych przedmiotów i „grobu złotego penisa”. Przeprowadzone niedawno pierwsze kompleksowe badania zabytków przyniosły nowe ustalenia.
Bartosz Nowacki
Człowiek
Bez kontaktu ze światem. Tajemnice plemion izolowanych
W zakamarkach naszego globu żyją plemiona, które izolują się od cywilizacji. Dlaczego?
Robert Kościelny
Środowisko
Mów do mnie, delfinie
Delfiny doskonale komunikują się między sobą. Może więc mogłyby się skomunikować także z nami? Chcąc nawiązać kontakt z tymi zwierzętami, biolodzy zaprosili do współpracy informatyków, a ci zbudowali im komputer, który próbuje zrozumieć delfinią mowę.
Andrzej Hołdys
Człowiek
Jasny szlag! Czyli dlaczego przeklinamy
Jak świat długi i szeroki ludzie przeklinali i będą przeklinać. Mówienie brzydkich słów jest sposobem na wyładowanie agresji czy frustracji. Ale też bywa uzupełnieniem codziennego słownictwa. Klniemy coraz więcej i nic w tym dziwnego, bo wiele rzeczy nas na co dzień irytuje – korki, kolejka przy kasie sklepowej czy problemy z organizacją czasu.
Tomasz Wojciechowski
Reklama
Środowisko
Dziobak - pomyłka natury czy dziecko Frankensteina?
Kiedy blisko 220 lat temu europejscy koloniści złowili w Australii pierwsze okazy dziobaków, nie wierzyli własnym oczom. Dziób jak u kaczki, ogon i futro jak u bobra, ostrogi na tylnych łapach... Wydawało się, że natura zażartowała sobie w najbardziej fantazyjny sposób.
Marek Żabka
Technologia
Rentgenowskie kino, czyli zdjęcia z femto-sekundową migawką
Po raz pierwszy udało się zaobserwować zachowanie cząsteczek białka uczestniczących w fotosyntezie i reagujących na lek.
Petra Fromme, John C. H. Spence
Środowisko
Następny wielki wybuch. Czy uda się przewidzieć śmiercionośną erupcję Mount St. Helens?
Naukowcy badający Mount St. Helens poznali dokładnie system transportu i magazynowania magmy pod tym wulkanem. Mają nadzieję, że wiedza ta ułatwi im przewidywanie następnych wielkich erupcji.
Steve Olson
Środowisko
Zagadka porostów, niezwykłych organizmów zamieszkujących wszystkie kontynenty
Samotny przyrodnik prowadzący badania w lasach Kolumbii Brytyjskiej przyczynił się do obalenia liczącej 150 lat teorii, przypominając nam wszystkim, jak bardzo ważna jest bliska obserwacja natury.
Erica Gies
Kosmos
Dziwne sygnały z odległej gwiazdy
Czy z braku naturalnych wyjaśnień zjawiska należy rozważać możliwość, że zaawansowana cywilizacja kosmitów wywołuje tajemnicze pociemnienia odległej gwiazdy?
Kimberly M. S. Cartier, Jason T. Wright
Człowiek
Spalanie kalorii a ewolucja. Paradoks ćwiczeń fizycznych
Badania nad sposobem, w jaki ludzie spalają kalorie, pozwalają zrozumieć, dlaczego aktywność fizyczna w niewielkim stopniu wpływa na masę ciała i jak nasz gatunek dorobił się swoich najważniejszych cech.
Herman Pontzer
Technologia
Tajemnice wirusów internetowej popularności
Wirale opanowały cyberprzestrzeń. Sukces zawdzięczają samym internautom, którzy spontanicznie udostępniają innym to, co im się podoba i co ich porusza. Wirale jednak mają też mroczną stronę – służą zarabianiu na naszych gustach i emocjach.
Magdalena Nowicka-Franczak
Środowisko
Balans między powodzią a suszą, czyli zarządzanie wodą
Innowacyjne metody odnawiania zasobów wód gruntowych opracowane w Kalifornii mogą się okazać przydatne w wielu regionach świata.
Erica Gies
Reklama
Człowiek
Bieda niszczy mózg. Badania z pogranicza neurobiologii i nauk społecznych
Złe warunki ekonomiczne i społeczne mają wpływ na wielkość, kształt i funkcjonowanie mózgu małego dziecka. Czy środkiem zaradczym mogłyby być stypendia dla najuboższych rodziców?
Kimberly G. Noble
Człowiek
Powrót niechcianych córek, czyli zmiany w faworyzowaniu płci męskiej
W Azji, gdzie tradycyjnie faworyzowana była płeć męska, a wiele milionów dziewcząt zostało porzuconych lub zabitych, coś zaczyna się zmieniać.
Monica Das Gupta
Środowisko
Figle w świecie zwierząt. Zabawa pełni ważną ewolucyjną rolę
Okazuje się, że nie tylko ludzie są fanami dobrej zabawy. Rozrywki wszelakiego rodzaju występują też w świecie zwierząt. Choć z pozoru wydają się błahe, spełniają ważną ewolucyjną funkcję.
Katarzyna Kornicka
Technologia
Chmura, czyli właściwie co?
O chmurze słyszał już chyba każdy. W chmurze mamy zdjęcia, pocztę, PIT-y, dokumentację medyczną i mapy. Chmura obliczeniowa to – bez przesady – kręgosłup naszej cywilizacji technicznej. Spójrzmy, jak wyglądają jej poszczególne elementy i jak działają.
Jakub Chabik
Człowiek
Doping w sporcie. Do zwycięstwa za wszelką cenę
Sportowcy od zawsze szukali sposobów, by zapewnić sobie zdobycie najwyższych laurów. Czasem wystarczyło nieco podtruć przeciwnika, a czasem samemu wypić miksturę z amfetaminą i strychniną. Doping w sporcie to ciągły wyścig zbrojeń.
Jakub Zimoch
Człowiek
Mały chiński nadczłowiek. Mao Zedong w historii i... popkulturze
Mao Zedong uznawany jest zwykle za największego zbrodniarza w historii. By utrzymać się u władzy, nie wahał się przed niczym.
Kamil Nadolski
Środowisko
Współczesne smoki. Wszystko, co chcesz wiedzieć o waranach
Warany z Komodo są sprawnymi drapieżnikami, które kochają padlinę. Wielkością i żarłocznością dorównują krokodylom. Są jadowite, a ich ślina dodatkowo zawiera śmiertelną mieszankę bakteryjną. Mogą się rozmnażać bez udziału samców.
Radosław Kożuszek
Człowiek
Wolna wola nie istnieje?
Czy nasze wybory są wolne, zależne tylko od nas, czy może raczej wolność w podejmowaniu decyzji to iluzja, bo o wszystkim decydują za nas procesy zachodzące w układzie nerwowym?
Robert Kościelny
Reklama
Człowiek
Ewolucja elokwencji. Jakie czynniki decydują o wyjątkowości ludzkiego języka?
Człowiek jest jedynym naczelnym, który świadomie kontroluje ruchy krtani: to nas naraża na zadławienie się, lecz pozwala nam na artykulację mowy. Jednak aparat, którego funkcja, jak się wydaje, jest związana z językiem, nie wyjaśnia w pełni jego ogromnej złożoności i przydatności.
Christine Kenneally
Technologia
Dzieje kosmicznego złota
Złoto od zarania dziejów było obok kamieni szlachetnych najbardziej pożądaną rzeczą na świecie. Symbolizowało bogactwo, władzę, a w skrajnych przypadkach nawet boskość. Przez nie knuto intrygi, mordowano, a nawet wywoływano wojny. Czasy obecne nie zmieniły znaczenia tego cennego kruszcu, czyniąc z niego ważny element światowych giełd i miernik bogactwa skarbu państwa.
Radosław Kożuszek
Struktura
Sztuka czy kicz? Czy mamy biologiczną zdolność krytycznej oceny ogrodowych krasnali?
Wyobraźmy sobie, że życie na Ziemi ulega katastrofie, a jedynymi pozostałościami po nas, jakie znajduje kolejny inteligentny gatunek na naszej planecie, są ogrodowe krasnale i jelenie, plastikowe lalki Barbie i płyty CD ze świątecznymi przebojami.
Paulina Kłos-Wojtczak
Środowisko
Rekin strachajło. Żarłacze białe boją się wracać w „spalony” rewir łowiecki nawet przez rok
Nawet żarłacze białe mają się czego bać.
Jason G. Goldman
Struktura
Swawolące ośmiornice, czyli badanie nietrzeźwych głowonogów
Para ośmiornic stała się prawdopodobnie najszczęśliwszymi przedstawicielami swojego gatunku w całej historii jego istnienia, kiedy badacze podali im MDMA – narkotyk „rekreacyjny”, znany pod nazwami Molly lub ecstasy. Zachowanie głowonogów po zażyciu narkotyku MDMA pozwala wyjaśnić pochodzenie zachowań społecznych.
Rachel Nuwer
Kosmos
Strach i trwoga wokół Marsa
Czerwona Planeta ma dwa księżyce. Choć nazywają się Strach i Trwoga, nie musimy się ich lękać. Są to ciekawe obiekty o tajemniczej przeszłości, które za jakiś czas stracimy z oczu.
Paweł Ziemnicki
Środowisko
Jakie tajemnice skrywa morski plankton
Łyżeczka wody morskiej zawiera ponad milion mikroskopijnych stworzeń. Te biernie unoszące się w wodzie niepozorne organizmy odgrywają niebagatelną rolę w środowisku, umożliwiając rozwój życia na Ziemi. Dryfujący świat planktonu skrywa w sobie wiele tajemnic, które powoli wychodzą na jaw.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
Człowiek
Kanibalizm w Europie
Uważamy, że ludożercy żyli gdzieś tam daleko, na nieodkrytych lądach. Tymczasem praktyki kanibalistyczne jeszcze nie tak dawno zdarzały się również w naszym kręgu kulturowym.
Robert Kościelny
Reklama
Środowisko
Najdroższa kawa świata, czyli historia kopi luwak
Większość zwierząt użytkowych utrzymuje się dla mięsa, mleka, jaj, skór czy wełny. Azjatyckiego łaskuna palmowego trzyma się w klatkach z uwagi na jego niesamowicie cenne... odchody.
Radosław Kożuszek
Środowisko
Jaja nowej generacji
Z kuchennego stołu kurze jaja trafiły do laboratoriów. Naukowcy nie traktują ich jednak jako przysmaku kulinarnego. Jest to dla nich wartościowy surowiec biomedyczny do produkcji suplementów i leków.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
Człowiek
Pamiętliwy brzuch. Dlaczego nie zapominamy o miejscach, gdzie dobrze zjedliśmy
Miejsca, w których dobrze nas nakarmiono, mózg zapisuje sobie w pamięci długotrwałej.
Andrzej Hołdys
Człowiek
Och, spadajcie… Randomizowane kontrolowane badanie w nietypowym obszarze
Ktoś w końcu zbadał skuteczność spadochronów.
Steve Mirsky
Środowisko
Pyszna broń biologiczna. Po co rośliny zainwestowały w nietypowe substancje?
Skąd bierze się aromat ziół i przypraw? Dlaczego nie smakują one jak każdy inny zielony liść? Po co rośliny zainwestowały w nietypowe substancje?
Justyna Jońca
Środowisko
Światło na torturach. Niezwykłe zjawiska atmosferyczne
Lubią Państwo spacery? To dobrze, bo służą one zdrowiu, a przy okazji trafić się może coś tak niecodziennego jak słońca poboczne albo też inne zapierające dech w piersiach zjawisko optyczne. Światło słoneczne do spółki z atmosferą potrafią wyczarować na niebie naprawdę niezwykłe widowiska.
Andrzej Hołdys
Człowiek
Guma do żucia - produkt z długą i ciekawą historią
Lubiana przez dzieci i dorosłych, kiedyś wyklęta we wschodniej Europie jako produkt na wskroś kapitalistyczny. Ma długą i ciekawą historię.
Mirosław Dworniczak
Struktura
Jak pogoda uratowała nas przed Tatarami
Historycy od dawna próbują rozwiązać zagadkę nagłego odwrotu Złotej Ordy – wielkiej armii Mongołów, która w I poł. XIII w. podbijała kolejne europejskie kraje i której zwiadowcy podchodzili pod Wiedeń.
(HOLD)
Reklama
Struktura
Niezwykłe alkaloidy. Krótki przewodnik po toksycznych substancjach
Substancje te występują prawie wszędzie. Oprócz tych, które spożywamy na co dzień, jak kofeina, są też takie, z którymi raczej nie warto się stykać, ponieważ nawet w minimalnych dawkach mogą zabić.
Mirosław Dworniczak
Człowiek
Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe
Teorie spiskowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu i demokracji. Okazuje się, że niektóre emocje zwiększają podatność na takie myślenie
Melinda Wenner Moyer
Środowisko
Zęby i kości, czyli jak przydatne są twarde elementy organizmu
Kościom zawdzięczamy foremność naszego ciała. To one sprawiają, że nie rozlewamy się na ziemi jak ameby, możemy pomachać ręką lub podskoczyć, a byle uderzenie nie wytrząsa nam mózgów z głów. Jesteśmy jednak dla nich mało wyrozumiali i nie dbamy o nie.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
Środowisko
I śnić, i czuwać. O śnie jedną połową mózgu
Dlaczego delfiny, foki i inne zwierzęta potrafią spać tylko połową mózgu?
Gian Gastone Mascetti
Człowiek
Instynkt stadny w sieci
Psychologowie z niepokojem badają nowe formy interakcji społecznych, stworzone przez internet. I nie chodzi już nawet o izolację czy powierzchowność kontaktów, ale o realne działania zagrażające zdrowiu i życiu człowieka.
Kamil Nadolski
Zdrowie
Apetyt w przestworzach. Hałas w samolocie wpływa na odczuwanie smaku
Kiedy samolot osiągnie wysokość przelotową, uszy pasażerów są narażone na hałas rzędu 80–85 dB, w zależności od odległości od silników. Taki huk ogranicza zdolność odczuwania smaku. Nie wpływa jednak w taki sam sposób na percepcję wszystkich rodzajów pożywienia.
Charles Spence
Struktura
Genialne dziecko piasku, czyli po co nam szkło
Kiedyś było materiałem drogim, budzącym podziw. Dziś prawie nie dostrzegamy jego istnienia, choć jest wszechobecne. Dzięki szkłu rozwijają się sieci telekomunikacyjne, lasery, czujniki medyczne. Można je nazwać materiałem XXI w.
Mirosław Dworniczak
Technologia
Zielone roboty, czyli jak powstają e-rośliny
Kilka laboratoriów na świecie zajmuje się nową dziedziną, w której żywe rośliny łączy się z produktami nowoczesnej chemii, elektroniki i nanotechnologii. Wykrywanie materiałów wybuchowych, wytwarzanie prądu czy sterowanie kolorem kwiatów – to tylko kilka z wielu pomysłów na wykorzystanie e-roślin.
Marek Matacz
Reklama
Zdrowie
Lepsze leki naturalne czy syntetyczne?
Niektórzy twierdzą, że lekarze „trują chemią” i ratunku należy szukać w ziołolecznictwie. Inni z kolei mówią, że stosowanie preparatów roślinnych jest zabobonem, znachorstwem. Kto ma rację?
Grzegorz K. Jakubiak
Człowiek
Tatuaż – moda czy sztuka?
Tatuaże przestały się kojarzyć z plemionami pierwotnymi, marynarzami, marginesem społecznym czy kryminalistami. Chociaż ich wykonanie wiąże się z bólem i może być szkodliwe dla zdrowia, obecnie zwyczaj ten przeżywa renesans, a zdobienie ciała stało się sztuką.
Tomasz Wojciechowski
Środowisko
Życie społeczne pawianów z Amboseli
Silne związki wydają się pomagać pawianom w przezwyciężaniu trudności występujących w dzieciństwie. Odkrycie to może mieć duże znaczenie dla medycyny
Lydia Denworth
Struktura
Czym jest teoria gier? O zestawie narzędzi do prowadzenia (teoretycznych) badań naukowych
O tajnikach teorii gier z Konradem Grabiszewskim, profesorem ekonomii na University of Miami, rozmawia Jakub Zimoch.
Jakub Zimoch
Środowisko
Zwierzęca hipnoza. O strategiach przetrwania w świecie fauny
Czy zwierzęta w ogóle potrafią się wzajemnie hipnotyzować? Czy kot może hipnotyzować wróbla, wąż mysz, pies oposa, sarna swoje młode, a stojący najwyżej gatunkowo człowiek prawie wszystkie inne zwierzęta?
Vitus B. Dröscher
Technologia
Atak na GPS. Czy krytyczna infrastruktura jest odporna na działania hakerów?
Zhakowanie systemu nawigacji satelitarnej nie jest trudne, a USA nie są przygotowane do jego natychmiastowej obrony w przypadku ataku
Paul Tullis
Struktura
Odrobina luksusu, czyli historia szampana
Wydawałoby się, że to najbardziej francuskie wino zyskało międzynarodową sławę właśnie dzięki Francuzom. Nic bardziej mylnego. Francuzi co prawda zaczęli jego produkcję i opracowali unikalną technikę podwójnej fermentacji, ale samo zamykanie szampana w butelkę wymyślili Anglicy. To również dzięki nim bąbelkowe wino z Szampanii podbiło światowe salony.
Radosław Kożuszek
Człowiek
Historia fryzjerstwa. Dzięki fryzurze podkreślano swoją przynależność czy podnoszono status społeczny
Strzyżenie, golenie, upinanie, dekorowanie i barwienie – to tylko niektóre z zabiegów, jakim poddawał się człowiek w ciągu wieków, by zmienić wygląd swoich włosów. Wszystko po to, aby wyróżnić się z tłumu, podkreślić przynależność plemienną lub rasową, uzewnętrznić lub podnieść swój status społeczny. Czasami fryzura odzwierciedlała przekonania religijne, poglądy, a ostatnio nawet stan ducha czy samopoczucie.
Radosław Kożuszek
Reklama
Zdrowie
Czy stres może zabić?
Dlaczego niektórzy są bardziej wrażliwi na stres? Co dzieje się wtedy z ich organizmem? Czy stres jest zawsze szkodliwy?
Anna Lewandowska-Ronnegren
Zdrowie
Każdy okruch pod kontrolą. Technologia może nam pomóc w ograniczeniu marnowania jedzenia
Od inteligentnych opakowań przez jeszcze bardziej inteligentne lodówki po pojemniki na śmieci, rejestrujące, co wyrzucasz, oraz aplikacje na smartfony, umożliwiające dzielenie się żywnością. Jak technologia z nauką mogą nam pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności.
Andrzej Hołdys
Technologia
Wszechstronne srebro. Cenny kruszec w przemyśle, medycynie i gastronomii
Srebro cenimy ze względu na połysk, barwę oraz łatwość obróbki. To właśnie m.in. z niego bito monety na całym świecie. Teraz robi karierę w przemyśle, medycynie i gastronomii.
Radosław Kożuszek
Środowisko
Spektakularne połknięcia w świecie fauny
Przydają się tu język atakujący ofiarę w ułamku sekundy bądź zęby jadowe czy sprytna budowa szczęk. Połknąć można zresztą nie tylko pożywienie, ale i ogień lub przedmioty codziennego użytku. A jama gębowa to czasami magazyn jedzenia, zbiornik na deszczówkę albo inkubator dla potomstwa.
Katarzyna Kornicka
Struktura
Amerykańskie przygody wikingów
Europejscy żeglarze regularnie odwiedzali zachodnią Kanadę na setki lat przed wyprawą Kolumba. Ślady po ich wizytach wciąż są znajdowane na wyspach Arktyki.
Wojciech Pastuszka
Struktura
Kwadratowe bobki? O nauce, która nie boi się kalać kałem
Ostatnio mówi się, że w wiadomościach jest mnóstwo wszelkiego rodzaju g... Ja, dla odmiany, postanowiłem zająć się nie tym metaforycznym, ale jak najbardziej prawdziwym.
Steve Mirsky
Środowisko
Niesamowity świat drzew i ich procesów życiowych, których często nie dostrzegamy
Drzewa potrafią być prospołeczne i pomagać sobie wzajemnie. Dysponują podziemnym światłowodem. Nakłaniają grzyby do morderstwa. Emitują dźwięki…
Olga Orzyłowska-Śliwińska
Środowisko
Sceny z życia słonika żołędziowca - o strategiach przetrwania nietypowego owada
W przyrodzie (ale też i w życiu społecznym) interesują nas rzeczy ekstremalne i nietuzinkowe, co znajduje odzwierciedlenie we wszelakich rankingach eksponujących wszystko to, co „naj”: największy, najszybszy, najbogatszy, ale też najmniejszy, najwolniejszy czy najbiedniejszy. Zainteresowanie to bierze się prawdopodobnie z wrodzonych tendencji do poznania granic funkcjonowania praw rządzących światem.
Marek K. Kozłowski
Reklama
Człowiek
Historia spod obcasa. Jak przez wieki rozwijała się technika produkcji butów.
Obuwie, które chroni nasze stopy przed zimnem, wilgocią, urazami i brudem, jest niemal od zawsze nieodłącznym elementem naszej garderoby, wyznacznikiem pozycji społecznej i dodającą seksapilu ozdobą.
Agnieszka Krzemińska
Technologia
Ze słonej słodka. O naturalnym i przemysłowym odsalaniu wody morskiej
Odkręcając kran, rzadko myślimy o tym, że jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Mamy praktycznie nieograniczony dostęp do dobrej słodkiej wody. A przecież w wielu miejscach świata jest ona na wagę złota. Często jednak nie brakuje tam wody morskiej. Dlatego też specjaliści pracują nad technologią jej odsalania.
Mirosław Dworniczak
Człowiek
Strażnicy Ludu Tygrysa. Co się dzieje w rezerwacie tubylczej ludności Curare-Los Ingleses?
Dziś, gdy antropologowie zastanawiają się, jak najlepiej chronić izolowane plemiona, rdzenne ludy w Kolumbii próbują osłonić swoich niemających kontaktu z zachodnią cywilizacją sąsiadów przed nadciagającym marszem nowoczesności
Adam Piore
Reklama
Reklama