Człowiek
Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe
Teorie spiskowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu i demokracji. Okazuje się, że niektóre emocje zwiększają podatność na takie myślenie
Melinda Wenner Moyer
Środowisko
Zęby i kości, czyli jak przydatne są twarde elementy organizmu
Kościom zawdzięczamy foremność naszego ciała. To one sprawiają, że nie rozlewamy się na ziemi jak ameby, możemy pomachać ręką lub podskoczyć, a byle uderzenie nie wytrząsa nam mózgów z głów. Jesteśmy jednak dla nich mało wyrozumiali i nie dbamy o nie.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
Środowisko
I śnić, i czuwać. O śnie jedną połową mózgu
Dlaczego delfiny, foki i inne zwierzęta potrafią spać tylko połową mózgu?
Gian Gastone Mascetti
Człowiek
Instynkt stadny w sieci
Psychologowie z niepokojem badają nowe formy interakcji społecznych, stworzone przez internet. I nie chodzi już nawet o izolację czy powierzchowność kontaktów, ale o realne działania zagrażające zdrowiu i życiu człowieka.
Kamil Nadolski
Zdrowie
Apetyt w przestworzach. Hałas w samolocie wpływa na odczuwanie smaku
Kiedy samolot osiągnie wysokość przelotową, uszy pasażerów są narażone na hałas rzędu 80–85 dB, w zależności od odległości od silników. Taki huk ogranicza zdolność odczuwania smaku. Nie wpływa jednak w taki sam sposób na percepcję wszystkich rodzajów pożywienia.
Charles Spence
Struktura
Genialne dziecko piasku, czyli po co nam szkło
Kiedyś było materiałem drogim, budzącym podziw. Dziś prawie nie dostrzegamy jego istnienia, choć jest wszechobecne. Dzięki szkłu rozwijają się sieci telekomunikacyjne, lasery, czujniki medyczne. Można je nazwać materiałem XXI w.
Mirosław Dworniczak
Technologia
Zielone roboty, czyli jak powstają e-rośliny
Kilka laboratoriów na świecie zajmuje się nową dziedziną, w której żywe rośliny łączy się z produktami nowoczesnej chemii, elektroniki i nanotechnologii. Wykrywanie materiałów wybuchowych, wytwarzanie prądu czy sterowanie kolorem kwiatów – to tylko kilka z wielu pomysłów na wykorzystanie e-roślin.
Marek Matacz
Zdrowie
Lepsze leki naturalne czy syntetyczne?
Niektórzy twierdzą, że lekarze „trują chemią” i ratunku należy szukać w ziołolecznictwie. Inni z kolei mówią, że stosowanie preparatów roślinnych jest zabobonem, znachorstwem. Kto ma rację?
Grzegorz K. Jakubiak
Reklama
Człowiek
Tatuaż – moda czy sztuka?
Tatuaże przestały się kojarzyć z plemionami pierwotnymi, marynarzami, marginesem społecznym czy kryminalistami. Chociaż ich wykonanie wiąże się z bólem i może być szkodliwe dla zdrowia, obecnie zwyczaj ten przeżywa renesans, a zdobienie ciała stało się sztuką.
Tomasz Wojciechowski
Środowisko
Życie społeczne pawianów z Amboseli
Silne związki wydają się pomagać pawianom w przezwyciężaniu trudności występujących w dzieciństwie. Odkrycie to może mieć duże znaczenie dla medycyny
Lydia Denworth
Struktura
Czym jest teoria gier? O zestawie narzędzi do prowadzenia (teoretycznych) badań naukowych
O tajnikach teorii gier z Konradem Grabiszewskim, profesorem ekonomii na University of Miami, rozmawia Jakub Zimoch.
Jakub Zimoch
Środowisko
Zwierzęca hipnoza. O strategiach przetrwania w świecie fauny
Czy zwierzęta w ogóle potrafią się wzajemnie hipnotyzować? Czy kot może hipnotyzować wróbla, wąż mysz, pies oposa, sarna swoje młode, a stojący najwyżej gatunkowo człowiek prawie wszystkie inne zwierzęta?
Vitus B. Dröscher
Technologia
Atak na GPS. Czy krytyczna infrastruktura jest odporna na działania hakerów?
Zhakowanie systemu nawigacji satelitarnej nie jest trudne, a USA nie są przygotowane do jego natychmiastowej obrony w przypadku ataku
Paul Tullis
Struktura
Odrobina luksusu, czyli historia szampana
Wydawałoby się, że to najbardziej francuskie wino zyskało międzynarodową sławę właśnie dzięki Francuzom. Nic bardziej mylnego. Francuzi co prawda zaczęli jego produkcję i opracowali unikalną technikę podwójnej fermentacji, ale samo zamykanie szampana w butelkę wymyślili Anglicy. To również dzięki nim bąbelkowe wino z Szampanii podbiło światowe salony.
Radosław Kożuszek
Człowiek
Historia fryzjerstwa. Dzięki fryzurze podkreślano swoją przynależność czy podnoszono status społeczny
Strzyżenie, golenie, upinanie, dekorowanie i barwienie – to tylko niektóre z zabiegów, jakim poddawał się człowiek w ciągu wieków, by zmienić wygląd swoich włosów. Wszystko po to, aby wyróżnić się z tłumu, podkreślić przynależność plemienną lub rasową, uzewnętrznić lub podnieść swój status społeczny. Czasami fryzura odzwierciedlała przekonania religijne, poglądy, a ostatnio nawet stan ducha czy samopoczucie.
Radosław Kożuszek
Zdrowie
Czy stres może zabić?
Dlaczego niektórzy są bardziej wrażliwi na stres? Co dzieje się wtedy z ich organizmem? Czy stres jest zawsze szkodliwy?
Anna Lewandowska-Ronnegren
Reklama
Zdrowie
Każdy okruch pod kontrolą. Technologia może nam pomóc w ograniczeniu marnowania jedzenia
Od inteligentnych opakowań przez jeszcze bardziej inteligentne lodówki po pojemniki na śmieci, rejestrujące, co wyrzucasz, oraz aplikacje na smartfony, umożliwiające dzielenie się żywnością. Jak technologia z nauką mogą nam pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności.
Andrzej Hołdys
Technologia
Wszechstronne srebro. Cenny kruszec w przemyśle, medycynie i gastronomii
Srebro cenimy ze względu na połysk, barwę oraz łatwość obróbki. To właśnie m.in. z niego bito monety na całym świecie. Teraz robi karierę w przemyśle, medycynie i gastronomii.
Radosław Kożuszek
Środowisko
Spektakularne połknięcia w świecie fauny
Przydają się tu język atakujący ofiarę w ułamku sekundy bądź zęby jadowe czy sprytna budowa szczęk. Połknąć można zresztą nie tylko pożywienie, ale i ogień lub przedmioty codziennego użytku. A jama gębowa to czasami magazyn jedzenia, zbiornik na deszczówkę albo inkubator dla potomstwa.
Katarzyna Kornicka
Struktura
Amerykańskie przygody wikingów
Europejscy żeglarze regularnie odwiedzali zachodnią Kanadę na setki lat przed wyprawą Kolumba. Ślady po ich wizytach wciąż są znajdowane na wyspach Arktyki.
Wojciech Pastuszka
Struktura
Kwadratowe bobki? O nauce, która nie boi się kalać kałem
Ostatnio mówi się, że w wiadomościach jest mnóstwo wszelkiego rodzaju g... Ja, dla odmiany, postanowiłem zająć się nie tym metaforycznym, ale jak najbardziej prawdziwym.
Steve Mirsky
Środowisko
Niesamowity świat drzew i ich procesów życiowych, których często nie dostrzegamy
Drzewa potrafią być prospołeczne i pomagać sobie wzajemnie. Dysponują podziemnym światłowodem. Nakłaniają grzyby do morderstwa. Emitują dźwięki…
Olga Orzyłowska-Śliwińska
Środowisko
Sceny z życia słonika żołędziowca - o strategiach przetrwania nietypowego owada
W przyrodzie (ale też i w życiu społecznym) interesują nas rzeczy ekstremalne i nietuzinkowe, co znajduje odzwierciedlenie we wszelakich rankingach eksponujących wszystko to, co „naj”: największy, najszybszy, najbogatszy, ale też najmniejszy, najwolniejszy czy najbiedniejszy. Zainteresowanie to bierze się prawdopodobnie z wrodzonych tendencji do poznania granic funkcjonowania praw rządzących światem.
Marek K. Kozłowski
Człowiek
Historia spod obcasa. Jak przez wieki rozwijała się technika produkcji butów.
Obuwie, które chroni nasze stopy przed zimnem, wilgocią, urazami i brudem, jest niemal od zawsze nieodłącznym elementem naszej garderoby, wyznacznikiem pozycji społecznej i dodającą seksapilu ozdobą.
Agnieszka Krzemińska
Reklama
Technologia
Ze słonej słodka. O naturalnym i przemysłowym odsalaniu wody morskiej
Odkręcając kran, rzadko myślimy o tym, że jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Mamy praktycznie nieograniczony dostęp do dobrej słodkiej wody. A przecież w wielu miejscach świata jest ona na wagę złota. Często jednak nie brakuje tam wody morskiej. Dlatego też specjaliści pracują nad technologią jej odsalania.
Mirosław Dworniczak
Człowiek
Strażnicy Ludu Tygrysa. Co się dzieje w rezerwacie tubylczej ludności Curare-Los Ingleses?
Dziś, gdy antropologowie zastanawiają się, jak najlepiej chronić izolowane plemiona, rdzenne ludy w Kolumbii próbują osłonić swoich niemających kontaktu z zachodnią cywilizacją sąsiadów przed nadciagającym marszem nowoczesności
Adam Piore
Reklama
Reklama